Letní dovolená nemusí skončit vždy šťastně. Stačí se připlést do dopravní nehody, případně může poslušnost ve velkém horku vypovědět i sám automobil. Složitá situace, zvlášť když domů je daleko a našinec zůstává odkázán na cizí pomoc. Základní pravidlo zní: mějte vždy po ruce telefonní číslo asistenční služby, na kterou se v nouzi můžete obrátit. A pokud se nacházíte v zahraničí, uchovejte si také dostatečně velký kredit na volání mobilem.

Asistenční službu vybíráme podle situace. Kdo vlastní zánovní automobil a postihne jej porucha, má zpravidla zdarma nárok na odtah i opravu ve značkovém servisu v rámci záruky výrobce. V ostatních případech je dobré vytočit číslo asistenční služby, se kterou má smlouvu vaše pojišťovna. Nárok na služby hrazené pojišťovnou náleží nejen plátci havarijního pojištění, ale prakticky každému automobilu. Stačí mít jen zaplacené zákonem stanovené povinné ručení. I když tento typ pojistky je určen především pro krytí škod na cizím majetku, lze z něj uhradit například opravu nebo odtah poškozeného či porouchaného automobilu, který je takto pojištěn. Rozsah služeb, na něž má pojištěný nárok, však bývá v každé z pojišťoven jiný.

Asistenční služby kryté z povinného ručení je dobré využít v případě, že nehodu nezavinil někdo jiný (to by se náklady v plném rozsahu hradily z pojistky viníka) a také tehdy, když nemáte sjednáno havarijní pojištění (i to hradí následky nehody až do sjednané výše škody). Částky, které pojišťovny z tohoto typu pojistky proplácejí, jsou zpravidla dostačující pro nepříliš vzdálený odtah vozu nebo drobnou opravu na místě. I tady však existují mezi pojišťovnami velké rozdíly. Zatímco například pojišťovna Wüstenrot nabízí asistenci bez příplatku jen na území Česka a Slovenska do výše 2000 korun, třeba pojišťovna Triglav hradí náklady na opravu či dopravu poškozeného auta doma i v cizině až do výše 30 000 korun. U většiny pojišťoven má pojištěný nárok po dobu opravy auta na pobyt v hotelu (někdy pro celou posádku auta, jindy jen pro jednu osobu), případně na náhradní dopravu (v zahraničí někdy i letadlem). Některé pojišťovny jsou připraveny zaplatit i za roztržitost majitele auta při ztrátě klíčů, jiné zdarma pomohou jen v případě nehody.

Je však třeba počítat s tím, že asistenční služby z povinného ručení neuhradí jeho plátci všechny náklady. "Odtahová služba v Rakousku nebo Německu stojí od 100 do 150 eur," uvádí právník Tomáš Beran z pojišťovny DAS, "ale ve Velké Británii může vyjít až na 100 liber." Proto je podle Tomáše Berana dobré se zvláště před cestou do zahraničí připojistit. n


Autor je spolupracovníkem redakce

defekt pneumatiky

070529_hx_09a.jpg

Související