21vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetla jako první?

Na svou první knihu z dětství si nevzpomínám, vím jen, že mě bavila dobrodružná četba a vůbec první mojí nejoblíbenější četbou, která určitě ovlivnila i můj život, byly knihy Jacka Londona.


Co jste četla naposledy?

Naposledy to byla odborná literatura, z beletrie jsem přečetla knihu od Jamese Clavella, Tchaj-pan.


Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?

Knížky kupuji tak jednou za měsíc, dávám je často i jako dárky, takže jich je za rok nakoupených poměrně dost. Když k tomu připočítám ještě knížky své, které si musím taky kupovat, tak se číslice za rok blíží k pěti stům...


Jakou knihu jste si koupila naposledy?

Odbornou lékařskou literaturu.


Jakému typu četby dáváte přednost?

Dříve mě hodně bavila historie a cestopisy, teď dávám spíše přednost literatuře faktu.


Četla jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?

Ano, knihu Martin Eden od Jacka Londona jsem četla třikrát. Mluví mi z duše, čiší z ní obrovská síla člověka, který chce v životě něco dokázat a ve svém boji také vítězí. Ve střetu se společností a její stádností však nemá šanci uspět... kdyby měl ale volit, volil by svou těžkou cestu k poznání znovu.


Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?

Dotváří naše sny, rozšiřují obzory za hranice neznáma, podněcují fantazii a posilují naše touhy, zároveň přináší útěchu v těžkých chvílích života, které tady musíme nějak přežít. Je v nich tolik příběhů a osudů, které můžeme prožívat, že internet či televize je ve svém neosobním a nic neříkajícím přístupu nikdy nenahradí.


A vaše tři nejoblíbenější knihy?

Martin Eden od Jacka Londona, Dělníci moře od Victora Huga, Amundsen, poslední viking od Edouarda Calice.


Karin Pavlosková (*1975)

Vystudovala lékařskou fakultu v Brně a pracuje jako praktická lékařka v Ostravě. Za dobrodružstvím dalekých cest vyráží už od svých dvaceti let. V r. 2003 se vydala na plavbu kolem světa s plachetnicí, která měla plout klasickým stylem dávných mořeplavců. Zážitky z autorčiny plavby po Atlantiku vydal Knižní klub pod názvem Mořeplavecká odysea v roce 2004, o další plavbě Pacifikem až na Tahiti jí právě vychází u stejného nakladatele kniha Drama mezi oceány.Snímek Lubomír Světnička

Související