Rezervoár práceschopných a práceochotných lidí v České republice se měsíc po měsíci vyprazdňuje. Podle Českého statistického úřadu meziročně klesla v prvním čtvrtletí letošního roku nezaměstnanost měřená evropskou metodikou o téměř dva procentní body na 6,1 procenta. Bez práce je nejméně lidí za posledních osm let a Česko se stále rychleji přibližuje k době, kdy pracovat budou moci všichni, kteří chtějí.

Na tomto vývoji vydělají nejen lidé, kteří našli práci, a státní rozpočet, jenž nebude tolik zatěžován žádostmi o podporu v nezaměstnanosti, ale také stávající zaměstnanci některých podniků.

Nedostatkové profese

Nedostatek pracovních sil je totiž jedním z důležitých argumentů pro managementy firem i jejich odbory k růstu platů. Podle ekonomů kvůli vysoké zaměstnanosti rostou platy v mnoha oborech již v letošním roce.

"Současný vývoj nezaměstnanosti se do požadavků na růst platů promítá již letos a příští rok bude trend pokračovat. Neplatí to paušálně, vyšší požadavky kvůli nedostatku pracovních sil mohou mít jen některé profese. Například lidé pracující v automobilovém průmyslu, ale také strojaři, kterých je málo," uvedl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Firmy působící například v automobilovém či strojírenském odvětví se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Řeší to dovozem pracovníků z okolních evropských zemí a nabídkou vyšších platů.

"Chceme, aby hlavní část našich pracovníků tvořili Češi, proto do budoucna nehodláme výrazně lákat lidi ze zahraničí. Konkurenční boj na pracovním trhu je však silný, pokud chceme uspět, musíme nabízet adekvátní podmínky," uvedl mluvčí kolínské automobilky TPCA Matěj Matolín. Od prvního dubna proto automobilka zvedla platy ve všech profesích minimálně o 7,5 procenta, mladoboleslavská Škoda dělníkům přidala dokonce 12,7 procenta, i když postupně až ke konci příštího roku. Na trh navíc přijde nošovická továrna korejské společnosti Hyundai, která mzdy nejen u výrobců automobilů, ale i jejich dodavatelů pravděpodobně opět vyžene nahoru.

"Utahování trhu práce bude zlepšovat pozici zaměstnanců a odborů při vyjednávání o mzdách a bude se zvyšovat tlak na dovoz pracovní síly ze zahraničí. Slušný platový nárůst by tak měl prozatím pokračovat. Nezaměstnanost se může po kratší dobu nacházet i pod svou přirozenou úrovní," dodal analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Regionální rozdíly

Podle Českého statistického úřadu však situace není ideální v celé republice a všech sektorech ekonomiky. Zatímco v Praze dosahuje nezaměstnanost 2,8 procenta a práci najde v podstatě každý, kdo pracovat chce, v Moravskoslezském kraji je bez zaměstnání více než 11 procent lidí. I pro ně však bude mít celkové stále vyšší poptávka po zaměstnancích pozitivní dopad. "Regionální rozdíly stále existují, ale neměly by se již prohlubovat. Pracovní mobilita v České republice přece jen funguje," dodal Sobíšek.

Lidí bez práce ubývá