V Ruzyni včera po desáté hodině přistálo první letadlo společnosti Delta Air Lines z americké Atlanty. Praha tak má pravidelné přímé spojení na největší světové letiště .

"Zájem cestujících o tuto trasu je velký, podle předběžných rezervací přesahuje vytížení letadel 75 procent," říká viceprezident Delty Frank Jahangir. Nové dálkové spojení bude Delta provozovat zatím čtyřikrát týdně, od začátku června pak ještě jeden let týdně přidá. "Česko je pro Deltu důležitým trhem a součástí našeho strategického plánování," tvrdí Jahangir.

Vedení Letiště Praha považuje přímé spojení s Atlantou za nejvýznamnější novinku letního letového řádu. "Chceme dále posilovat postavení pražského terminálu jako významného přestupního uzlu aliance SkyTeam, v níž je Delta největším dopravcem," vysvětluje ředitelka letiště Hana Černochová.

Novou linku podle Jahangira využijí američtí obchodníci i turisté mířící do Prahy a dalších měst střední a východní Evropy. "Z toho by mohl těžit i náš partner ve SkyTeamu České aerolinie, které provozují hustou síť spojů v regionu. Na druhé straně Atlantiku mohou cestující využít navazující spoje Delty do všech padesáti států americké unie," říká Jahangir.

Ačkoli na lince budou létat letadla Boeing 767 pro 214 cestujících v barvách americké Delty, na základě dohody bude let do Atlanty společný s ČSA. "V letadle budou vedle sebe sedět cestující Českých aerolinií i Delty. Jde o rozšíření nabídky dálkových letů také v letovém řádu ČSA," říká viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák. Pro české cestující to znamená, že na palubě bude vždy jedna letuška mluvící česky.

Podle Pištěláka nová přímá linka do USA neohrozí spoje ČSA z Prahy do New Yorku. "Jednak jsou obě americká města vzdálená a navíc lety ČSA do New Yorku jsou stejně jako lety Delty do Atlanty společné. Rozdíl je jen v tom, že letadla na trase do New Yorku patří ČSA," říká Pištělák.

S linkou do Atlanty získala Praha další dálkové spojení. Z Prahy přes Atlantik pravidelně létají do Toronta, Montrealu a New Yorku letadla ČSA, přímé spojení do korejského Soulu zajišťují Korean Air. Do jiných vzdálených míst se cestující dostane jen s přestupem v některém z dalších velkých evropských letišť.

Související