Boj o vládní ekonomickou reformu je podle místopředsedy ODS Ivana Langera takový hokejový zápas a vláda Mirka Topolánka vstupuje do první třetiny. Premiér přitom její část včera sehrál se svou vlastní stranou. A hlavně s největším rebelem vládního tábora Vlastimilem Tlustým. Ten se dokázal protlačit na stranický seminář o reformě na pražském Žofíně. Kdo vyhrál? To ještě není jisté.

Bývalý ministr financí má reformní Topolánkův batoh za pseudoreformu a nechce ho podpořit. A to může i položit vládu. Včera podle očekávání poprvé zveřejnil svoji představu, jak změnit daně. Byl to nejsledovanější bod celého semináře.

Topolánek na Žofín pozval všechny významné občanské demokraty, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindu, jako reprezentanta úspěšných slovenských reforem a před pátou odpoledne začal s přednáškou. Přesněji řečeno, jen zopakoval popis "strašného" stavu veřejných financí a znovu řekl, jak situaci napravit. Sám tušil, že nic nového neříká a jeho nejčastější větou se stalo "Pojďme dál", když popoháněl svoji grafickou prezentaci.

Měřeno potleskem Topolánka porazil Dzurinda, který mluvil jen o slovenských reformách, do hodnocení těch Topolánkových se nepustil.

Hlavní bod večera, Tlustý, se dostal na řadu po dvou hodinách. Sál ztichl a Tlustý okamžitě využil Langerův příměr k hokejovému zápasu. Řekl, že ten zápas hraje také a nabízí "premiérovi přihrávku do brejku, a to dokonce v situaci, kdy soupeř vyhnal brankáře z branky".

Topolánkovi dal přítomného Dzurindu za vzor a připomněl mu před plným sálem, že slovenský expremiér dokázal prosadit větší změny v pravolevé koalici. Topolánek totiž i včera opakoval, že víc přes vládní lidovce a zelené neprojde.

Tlustého argument byl jednoduchý - ukázal reprezentantům ODS koaliční smlouvu a vypočítal body, které by ODS mohla do reformního batohu ještě dát a smlouvu by přitom neporušila. Tedy podle Tlustého. Jmenoval jednotnou sazbu daně z přidané hodnoty, jednodušší daňové přiznání a úlevy na daních pro všechny příjmové skupiny. Zkritizoval Topolánka za to, že jeho batoh poškodí samostatně vydělávající osoby s hrubým příjmem kolem třiceti tisíc korun. V jednu chvíli si Tlustý dokonce pozval na pódium dva slovenské experty, Richarda Sulíka a Petera Pažitného, kteří připravili slovenskou reformu a také Tlustého daňové návrhy. Tlustý limit přetáhl na trojnásobek a vysloužil si jasně největší potlesk.

Topolánek si neodpustil reakci. Tlustého návrh označil za vynikající. Tedy k diskusi. Prý se bude hodit, ale až do druhé nebo třetí třetiny "zápasu". "Já Vlastovi Tlustému velice děkuju a klidně mu ještě jednou zatleskejte, protože to je materiál, o kterém se ještě budeme bavit," reagoval Topolánek.

"Topolánkův batoh je paskvil. Já bych se to styděl představit a vydávat za reformu," ohodnotil včerejší seminář spoluautor slovenské reformy Richard Sulík. Na otázku, proč podle něj nejde udělat razantnější reforma, odpověděl: "V Česku chybí proreformní euforie."

Související