Česká ekonomika loni výrazně zrychlila, firmy hlásí rekordní zisky, do tuzemska přicházejí noví a noví investoři. Spokojeni s tím nejsou jen němečtí, rakouští či korejští majitelé "českých" firem, ale na svých platech to pocítili i jejich manažeři.

Vrcholoví manažeři jedenácti nejvýznamnějších firem, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, si v loňském roce vydělali více než půl miliardy korun.

Nejštědřejší je tradičně polostátní energetický kolos ČEZ. Pod vedením Martina Romana loni vydělal rekordních 29 miliard korun čistého. Jeho šéfové si na platech a bonusech rozdělili 160 milionů korun. Dalších 300 milionů vydělali prodejem zvýhodněných akcií.

Na rozdíl od polostátního ČEZ se výrazně snížily bonusy u dalšího z bývalých polostátních podniků - Českého Telecomu. Přítomnost nového španělského majitele Telefóniky zaznamenali i manažeři firmy. Celkem 524 milionů korun vynaložených na platy členů představenstva za rok 2005 se "smrsklo" na loňských 85 milionů.

Část peněz však v rekordním roce 2005 pohltily odměny za úspěšnou privatizaci. "Změnu způsobu odměňování managementu nebudu komentovat, vše jsme k tomu uvedli ve výroční zprávě," řekl HN mluvčí operátora Martin Žabka. V té se pouze praví, že osobní náklady, včetně nákladů souvisejících se snižováním počtu zaměstnanců, poklesly v roce 2006 meziročně o 9,4 procenta.

Přítomnost soukromého majitele v Telecomu pocítili také členové dozorčí rady, kterým se příjmy snížily z 23 na 11 milionů korun.

Opačně jsou na tom zástupci dozorčí rady ČEZ. Státní úředníci nesmějí podle nových pravidel pobírat za členství žádný plat. Podle současného výkladu právníků však mohou získávat například příspěvky na životní pojistky. Dvanáct členů orgánu, který dohlíží na správný postup představenstva, získalo jako příspěvek na životní pojištění 71 milionů korun. Za růst výkonu firmy dostanou ti, kteří hotové peníze přijmout mohou, dalších téměř 15 milionů.

Zveřejňování příjmů manažerů ukládá zákon. Podle jeho původního znění měly být součástí výročních zpráv akciových společností zvlášť příjmy každého člena představenstva a dozorčí rady. V této podobě ale zákon platil jen několik týdnů v roce 2005, poslanci pak jeho "ostrou" verzi otupili.

Dnes stačí zveřejnit celkový příjem všech manažerů podniku a tato povinnost se vztahuje jen na akciové společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na burze.

"Příjmy managementu nezveřejňujeme," odmítl dotaz na platy ředitelů mluvčí stavební firmy Skanska CZ Ondřej Šuch.

"Jde o částky úměrně odpovídající výkonu. Sedm našich manažerů loni bralo několik milionů korun, ne desítky milionů. Šlo přibližně o pětinu čistého zisku," poskytl relativně nejpřesnější odpověď Jiří Grund, majoritní akcionář společnosti nesoucí jeho jméno.

Kolik berou jednotliví šéfové, bude tabu i nadále. Nejméně do konce působení současného kabinetu. "Jmenovité zveřejňování platů manažerů prosazovat nebudu. Není to dobré k ničemu, kromě zvýšení míry závisti," řekl ministr průmyslu Martin Říman. Čím lépe budou firmy své manažery platit, tím se zvýší jejich motivace a výkon podniku poroste, soudí ministr. "Každý majitel si umí spočítat, zda je lepší na vedení podniku šetřit a stagnovat, nebo manažery dobře zaplatit a jít s firmou vzhůru."

 

Kolik vydělali manažeři velkých firem