martin_roman_cez_172.jpgBez větší pozornosti se minulý týden posadili do dozorčí rady státních Českých drah dva noví členové - šéf ČEZ Martin Roman a bývalý sociálnědemokratický ministr bez portfeje Karel Březina.

Informaci potvrdil marketingový šéf drah Aleš Ondrůj. "Skutečně ke změně v dozorčí radě došlo, ale to je věc akcionářů, nikoliv samotných drah," uvedl. Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka, na jehož návrh řídící výbor drah nové členy do dozorčí rady jmenoval, bude Roman pro vedení drah přínosem: "Martin Roman má rozsáhlé zkušenosti s restrukturalizací velkých průmyslových podniků - se Škodou Plzeň a nejnověji s ČEZ."

Roman podle svých slov již třikrát úspěšně řídil transformace velkých firem (kromě ČEZ a Škody také Janky Radotín), jeho praxe se prý bude vedení drah hodit. "Věřím, že by jim mohly být mé zkušenosti užitečné," uvedl.

Březina? "Úlitba" opozici

Ministr dopravy plánuje rozsáhlou změnu fungování ztrátových drah. Již do letošního pololetí by měl vzniknout holding, do kterého soustředí nákladní i osobní dopravu. Umožní také vstup strategických partnerů do jednotlivých částí holdingu. Soukromé firmy začne stát hledat v druhé půli roku, s drahami by podle Řebíčka mohly začít spolupracovat již v roce 2008.

České dráhy jsou ale zároveň i jedním z nejvýznamnějších zákazníků energetické firmy - jejich odběr znamená přes dvě procenta celkové poptávky po elektřině v Česku. ČEZ pravidelně vítězí v tendrech drah. Za loňský rok byla hodnota zakázky téměř 1,6 miliardy korun.

Nominace Březiny je podle Řebíčka úlitbou opozici. "Účelem nominace pana Březiny bylo zachování kontrolních funkcí opozice v Českých drahách," dodal.

To potvrdil i Březina s tím, že opozici patřilo vždy v dozorčí radě drah jedno místo. Po výměně vládních stran u moci tak opoziční místo připadlo pro kandidáta sociální demokracie. "Navíc jsem vzděláním ekonom, takže základní předpoklady snad mám," říká Březina.

Ten před svým příchodem do ministerské funkce na jaře 2000 ještě jako šéf Úřadu vlády krátce působil v dozorčí radě tehdejšího SPT Telecom. Nyní je Březina pražským zastupitelem, věnuje se poradenství a je jednatelem rodinné firmy Truhlářství Březina.

Dozorčí rada má v Českých drahách kontrolní funkci a její složení z dvou třetin schvaluje řídící výbor drah, který zastupuje roli akcionářů. Třetinu dozorčí rady drah volí pak samotní zaměstnanci.

Odbory se bojí změn

Jedním z členů je známý železničářský odborářský boss Jaroslav Dušek. Podle něho může jít o "trafiky" pro známé vládní garnitury.

"Daleko víc mě ovšem znepokojuje snaha, aby dozorčí rada měla místo devíti dvanáct členů, o které uvažuje řídící výbor," říká Dušek. Pro stát by to znamenalo další dvě místa, ale pro zaměstnance podle Duška pohromu, protože by museli uspořádat volbu nového člena dozorčí rady.

Než by se tak stalo, přišli by o hlas potřebný k zablokování některých rozhodnutí vedení, které dozorčí rada schvaluje, tvrdí odborář.