17vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Nevzpomenu. Zřejmě nějakou pro děti.

Co jste četl naposledy?
Jiří Voskovec a Jan Werich: Korespondence I. Lituju, že rovnou nevyšly další dva plánované díly. Dopisy dvou klaunů, které si posílali tolik let pravidelně přes moře, poté, co se tu převrhl režim, stojí opravdu za to.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Kupuju si knihy návalově. Když dostanu "záchvat", seberu se a jdu do knihkupectví. Nevím, kolik jich přečtu za rok. Některé odložím a nedočtu. Jiné přečtu a zlobím se na autora, že mi nepřichystal hned další. Když mne autor zaujme, čtu od něho postupně všechno. Tak se stane, že jsem po celé týdny v džungli, na statku, v New Yorku, u carského dvora, v koncentráku nebo v nějaké laboratoři. Tou dobou moc nevnímám okolní svět.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Voskovce a Wericha.

Jakému typu četby dáváte přednost?
V posledních letech čtu víc literaturu faktu. Z beletrie mne zajímají jen knihy autorů, jimž jde - bez ohledu na módu - o příběh, o to, čemu Anglosasové říkají storytelling - čili o vyprávění.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Určitě Švejka. Neboť je geniální a navíc mne zaručeně rozesměje.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Ovšem. Četba mi umožňuje rozhlížet se po světě. Mohu nahlédnout do lidských osudů. A mohu se pokusit alespoň trochu pochopit pozoruhodné snahy a ideje výjimečných lidí. Naopak lidem, kteří nečtou, se vyhýbám. Chronický nečtec totiž krouží v soustředných kruzích jen kolem sebe sama. Uspí mne i za bílého dne svou duševní dřímotou, podobně jako úzký specialista, který nepřekročí pozemek svého oboru.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Neposloužím. Byl by to moc malý výběr. Jako nejsem schopen jmenovat tři nejpříjemnější přátele, tři nejschopnější politiky nebo tři oblíbené obrazy, tak nemohu posloužit žebříčkem o tak málu příčkách. Mám-li rád Švejka, pak z jiného důvodu, než proč obdivuji "Kychota". A z jiného důvodu čtu rád některou Márquezovu či Singerovu knihu. Vzdálenost mezi Máraiem, Chestertonem a oxfordským kvantovým fyzikem Davidem Deutschem, který tvrdí, že existuje bezpočet paralelních vesmírů, je značná a mou oblibu řady knih těchto a dalších autorů určitě nevysvětlí.

Ivan Kraus (*1939)
Prozaik, textař, scenárista a loutkoherec. Autor nebo spoluautor řady kabaretů, rozhlasových pořadů, libret a televizních scénářů a také řady knih - mj. To na tobě doschne, Číslo do nebe, Výhodné nabídky aneb Život na Západě, Rodinný sjezd, Muž za vlastním rohem, Medová léta, Snídaně v poledne, Muž pod vlastním dohledem aj.

Snímek ČTK