Vedení firem stále častěji se zaměstnanci diskutuje. Získává je tak snáze pro své záměry. Nutnost sdělovat, řešit, kořeněná šibeničními termíny a prezentováním svých názorů, jsou pro mnohé extroverty žádaným adrenalinem. Ředitel firmy Mexx Reality René Radecký si i z tohoto důvodu myslí, že šéf by měl být spíš extrovert. "On musí udávat směr ostatním, komunikovat, chválit či kritizovat. Měl by mít vizi a tu srozumitelně předávat svému týmu," vysvětluje.

Podle něho je jednoznačně ve výhodě manažer, jehož přítomnost lidí a komunikace s nimi nabíjejí. Introvert totiž v tu chvíli bojuje sám se sebou. Zaměstnanci, kteří s ním chtějí mluvit, jej vytrhují z vnitřního světa, v němž se cítí nejlépe. Stejně tak problémy, jež je třeba řešit. Avšak vedoucí post je čím dál více právě o rychlé reakci, někdy improvizaci a nejčastěji o umění jednat s týmem.

Předstírání bere energii

"V našem systému vedení je třeba, aby vedoucí týmu tíhli spíše k extroverzi. Případní introverti se tedy projevují spíše mimo své pracoviště," tvrdí ředitel marketingu počítačové školy Gopas Jan Dvořák. Psycholožka Eva Bedrnová podotýká, že řada lidí na vedoucích postech svou introverzi skrývá, protože není žádoucí. Málokdo si dnes pod pojmem schopný manažer představí plachého zadumaného člověka, který lidi a firmu řídí nejraději ve svých představách.

Záleží na šéfech-introvertech, do jaké míry dovolí, aby jim "překabátění" ve společenské tvory bralo energii. Je-li její ztráta kompenzována, nemívají problém občas překročit svůj stín. Krize nastane, když možnost "relaxace" zmizí. Introvert se uzavírá do sebe, omezuje komunikaci s lidmi. Užírá se strachem či hněvem.

Jakkoli jindy bývá dobrým plánovačem a stratégem, nemá chuť se už takto projevovat. Své nápady si nechává pro sebe, nesděluje týmu pokyny. Odkládá řešení problémů, s nimiž se lidé na něho obracejí. Tím komplikuje práci sobě i jim. Roste mezi nimi napětí. Obě strany mohou pociťovat vyhoření, poraženectví a vzájemné odcizení. "Takový šéf by se měl svého postu vzdát. Nebo na umění jednat s lidmi začít pracovat," říká psycholog Vladimír Täubner.

Než dosáhne žádoucích výsledků, může se opřít o společenštějšího, týmem respektovaného pracovníka jako o zprostředkovatele komunikace. Ovšem pozor na míru, do jaké jej lze takto využívat.

(Ne)společenský tak akorát

Do uzavřeného, chladně působícího introverta málokdo vidí. Důvěru si tak získává hůře než třeba i méně charakterní a schopný "mluvka", který s ostatními trochu manipuluje. Příliš hovorný exhibicionista ale také není všem po chuti.

Manažerka Kamila Paličková ze společnosti Ing Group dává přednost šéfům extrovertům, sama se k nim řadí. Šéfa introverta zažila pouze jednoho.

"Způsob komunikace a její množství mezi námi mi moc nevyhovovaly," říká. Podotýká ale, že jeho jiné schopnosti a především lidské kvality tento nedostatek vyvážily. A právě díky rozdílné představě o komunikaci a vedení lidí byla pro ni spolupráce s ním přínosem. Introvert má totiž oproti extrovertovi jednu obrovskou výhodu. Dokáže naslouchat druhým a vcítit se do nich. To ocení každý podřízený i kolega.