Peněžní domy zavírají svá obchodní místa nejpozději v šest večer. Pro mnoho lidí je to doba, kdy ještě sedí v zaměstnání, a tak se do banky prostě nedostanou. Jedinou možností, jak zaplatit v ten den složenku, změnit trvalý příkaz či provést řadu dalších operací, zůstává přímé bankovnictví. To přitom nešetří jen čas, ale i peněženku klienta.

Proč přímé bankovnictví

Za hlavní přednost přímého bankovnictví je možné považovat časově neomezený přístup klienta k účtu. Platební transakci je možné odkudkoliv a kdykoliv vyřídit jen za několik málo minut, a to znamená obrovskou úsporu času proti návštěvám pobočky.

Vedle časové úspory přináší využívání služeb přímého bankovnictví také nižší poplatky za platební transakce. Elektronický komunikační kanál je pro všechny banky podstatně levnější než klasická cesta podávání platebních příkazů na papírovém nosiči na pobočce. Proto také banky tuto formu platebního styku poplatkově zvýhodňují, aby klienty motivovaly přímé bankovnictví co nejvíce využívat.

Naopak lidé, kteří stále dávají přednost zadávání platebních příkazů na pobočce, zaplatí výrazně víc. Rozdíl mezi poplatkem za elektronický a papírový příkaz dosahuje až několika desítek korun.

Běžný poplatek za platbu prostřednictvím internetu se pohybuje okolo pěti až šesti korun. Pokud ale klient přinese platební příkaz na pobočku, zaplatí v některých případech i více než 30 korun.

Internet, nebo mobil?

Předností internetbankingu je možnost zadávat platební příkazy z libovolného počítače, který je napojen na internet. Klient se pouze na příslušné stránce přihlásí do systému a po zadání hesel může hned zadávat platební příkazy.

Nespornou výhodou internetového bankovnictví je jeho uživatelská jednoduchost a hlavně velká přehlednost. Naopak nevýhodou je nutnost mít přístup k internetu - nejlépe doma nebo v zaměstnání. Určitě je vhodné se vyvarovat zadávání plateb v internetových kavárnách.

Přes nesporné výhody, které jsou spojené s internetovým bankovnictvím, hodně lidí dává přednost GSM bankovnictví. Přehlednost je sice nižší, zato je ale služba dostupná prakticky všude, kde je pokrytí signálem mobilních operátorů. GSM banking je vhodný pro lidi, kteří často používají mobilní telefon a obratně se pohybují v jeho menu.

Bezpečnost

Zabezpečení služeb přímého bankovnictví je na takové úrovni, že pravděpodobnost prolomení systému je zanedbatelně nízká. Stupeň zabezpečení může být sebevyšší, ale pokud sám klient nedodržuje zásady bezpečnosti, ke zneužití může dojít.

Související