Stavební spořitelny patří v současné době mezi bankovní domy, které nabízejí nejaktivnější půjčky na bydlení. Jen za první dva měsíce letošního roku půjčily klientům na 7,7 miliardy korun, téměř o třetinu více než loni. Zájem o jejich půjčky přitom dál roste.

 

Úvěry spořitelen narůstají
Za loňský rok poskytly spořitelny podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen úvěry za téměř 53 miliard korun, celý trh tak stoupl o více než pětinu.

Zároveň loni uzavřely téměř 826 000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek.

"To, že je v zimě nižší zájem klientů o úvěry, rozhodně už neplatí," komentuje výsledky místopředseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Tomáš Nidetzký. "Napomohla tomu i letošní mírná zima. Zvýšený zájem klientů o úvěry však předpokládáme i v dalším období."

"V loňském roce, který byl v úvěrových výsledcích nejlepší v celé naší historii, jsme klientům půjčili 10,5 miliardy korun. Více než 65 procent objemu připadlo na Hypoúvěry, které jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti. Těmito úvěry přitom mohou klienti financovat až sto procent ceny nemovitosti," doplňuje Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny.

Největší zájem klientů zaznamenávají stavební spořitelny především o překlenovací úvěry. Důvodem je, že je možné je získat hned po uzavření spořící smlouvy.

 

Řádný či překlenovací úvěr
Získání překlenovacího úvěru je sice jednoduché, na druhou stranu by ale klienti měli znát jeho hlavní nevýhody. Ty se odvíjejí z konstrukce této půjčky. Jde o to, že úroky se vypočítávají vždy z celé cílové částky bez ohledu na výši naspořených prostředků na účtu.

Navíc klient v této fázi půjčku nesplácí, platí jen úroky. Vlastní umořování započne až po překlopení do řádného úvěru. To se stane v okamžiku, kdy klient splní tři základní podmínky pro řádný úvěr. Klienti, kteří čerpají překlenovací úvěr na zcela novou smlouvu o stavebním spoření, přitom musí počítat, že v této fázi mohou být i několik let (minimálně dva roky).

Podmínkou pro získání řádného úvěru totiž je spořit minimálně po dobu dvou let a naspořit alespoň 40 procent z cílové částky. Poslední podmínkou je určitá výše parametru ohodnocení - časové kumulativní číslo zohledňující vklady klienta. Čím dříve a více klient na svůj účet ukládá, tím také dříve tento kumulativní ukazatel dosáhne požadované úrovně.

Jsou-li všechny tři podmínky současně splněny, spořitelna sama osloví účastníka a nabídne mu úvěr ze stavebního spoření (přidělení cílové částky). U klientů s překlenovací půjčkou se pak půjčka změní v řádný úvěr.

 

070413-28a.jpg

Související