/Od naší zpravodajky/

Nedávno přijatá důchodová reforma na Slovensku projde pravděpodobně dalšími změnami. Podle některých odborníků na ně řada důchodců doplatí.

Kabinet má dnes posoudit analýzu, kterou na pokyn premiéra Roberta Fica vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Opatření, která se v dokumentu objevila, mají v nadcházejících letech zlepšit hospodaření Sociální pojišťovny. Jde o radikální zásahy a mnozí ekonomové už bijí na poplach. Tvrdí, že se mnohým slovenským důchodcům v budoucnu dávky sníží.

Důchodovou reformu zavedenou předchozí vládou mnohokrát kritizoval premiér Robert Fico. Prohlašoval, že přinejmenším polovina peněz vkladatelů se jen "přesouvá do soukromých společností, zvyšuje se deficit Sociální pojišťovny, a tak nezbývá než zakročit."

Oznámil, že vláda na základě analýzy resortu práce a sociálních věcí připraví korekce.

Šance státní pojišťovny...


Premiér předeslal, že má zájem, aby byl v novém systému upřednostněn první pilíř důchodového zabezpečení - Sociální pojišťovna.

Bývalý vicepremiér Ivan Mikloš se v parlamentu okamžitě pokusil prosadit ústavní zákon, který by zakotvil výšku odvodů na penzijní účty v Důchodových správcovských společnostech (DDS). Chtěl tím zabránit, jak řekl, "nezodpovědným zásahům do penzijního systému". Opozice však s návrhem neuspěla.

Do penzijních fondů vstoupilo od loňského spuštění důchodové reformy zhruba jeden a půl milionu Slováků.

Ministerstvo v analýze uvádí, že nejvýhodnější pro občany je, pokud si ve správcovské společnosti spoří nejméně 18 až 20 let. Předpokládá, že asi 400 tisícům dobrovolných spořitelů se rozhodnutí nemusí vyplatit. Měli by proto dostat možnost DDS opustit.

Týká se to především těch, kteří při uzavírání smlouvy dovršili věk 40 let. Kalkuluje s tím, že alespoň polovina z nich se vrátí zpět do Sociální pojišťovny.

Velkou pozornost vzbudil návrh na změnu poměru pojistných odvodů. Premiér Fico totiž několikrát zopakoval, že zůstane zachován.

... na úkor soukromých?


V dokumentu se ale píše, že hospodaření pojišťovny by mělo hodně ovlivnit právě snížení příspěvkové sazby odváděné na soukromé účty, a to z devíti na šest procent hrubé mzdy. Rozpočet pojišťovny by tak získal navíc přes osm miliard slovenských korun ročně.

"Je to hrubý zásah do soukromého vlastnictví," uvedl pro HN analytik Robert Havlena. "Pokud kabinet poměr odvodů sníží v neprospěch soukromých spořitelů, mohou se navíc důchody dnešních čtyřicátníků radikálně snížit," varoval.

Velké úspory ministerstvo vidí také v omezení počtu pracujících důchodců. Navrhuje vládě, aby bylo zavedeno heslo "Důchod nebo výdělek". Každý by si měl vybrat, co je pro něho výhodnější.

Resort se domnívá, že pokud by zaměstnání dala přednost jen polovina nyní pracujících starobních důchodců, zlepšila by se bilance Sociální pojišťovny o sedm miliard. Samozřejmě počítá i se zvýšením věkové hranice odchodu do důchodu.

Další úvaha ministerstva se týká žen na mateřské dovolené nebo těch, kteří dlouhodobě pečují o nemocného nebo postiženého rodinného příslušníka. Tito lidé by byli ze druhého pilíře vyjmuti a převedeni do Sociální pojišťovny. Právníci ale upozorňují, že může jít o přímý rozpor s ústavou.

Návrhů změn je v rozboru ministerstva samozřejmě mnohem víc. Záleží na tom, ke kterému řešení se kabinet v budoucnu přikloní.