První den, kdy vláda představila svou reformu veřejných financí, už kabinetu Mirka Topolánka hrozí, že ji potopí někteří vlastní poslanci. Včera jim premiér Mirek Topolánek a jeho dva ministři poprvé představili všechny změny. Vysvětlovali je dvě hodiny na společném klubu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Mnozí vládní poslanci ale pak dávali najevo, že se jim návrh nelíbí. A hned dva řekli, že ji možná nepodpoří.

Reforma se nelíbí exministrovi financí a autorovi ekonomické části programu ODS Vlastimilu Tlustému. "Na kolik procent to podpořím? To je teď přesně padesát na padesát. Dnes dostali poslanci ODS čísla a já si k nim ještě musím nechat udělat propočty. Do konce dubna se rozhodnu," konstatoval Tlustý. Co mu vadí? "Pochybuju, že se tomu dá říkat reforma, nepřinese to žádnou zjednodušenou správu daní. Zachovávají se dvě sazby, jedna sazba se zvyšuje, druhá zůstává, čímž se dává do rukou kritiků silná zbraň, protože mohou jednoduše argumentovat tím, že půjde o zdražení," vysvětlil Tlustý.

Kromě Tlustého patřil k největším kritikům lidovec Ludvík Hovorka. "Mám pocit, že to bude mít nepříznivý dopad na nízkopříjmové skupiny. Pokud mé výhrady nebudou vyslyšeny a bude to tlačeno násilím jako celek, tak budu mít opravdu velký problém zvednout ve sněmovně ruku pro," uvedl Hovorka.

Topolánkova vláda přitom potřebuje ve sněmovně nejen všech sto svých hlasů, ale také podporu dvou odpadlíků z řad ČSSD, Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Ani to ovšem nemá premiér jisté. Oba dva bývalí sociální demokraté tají, jak se při hlasování zachovají. Pohanka jen podotkl, že se mu návrh zatím moc nelíbí. Něco podobného ale říkal i před hlasováním o důvěře pro Topolánkovu vládu a nakonec jejímu vzniku pomohl. ČSSD i komunisté dopředu řekli, že reformu nepodpoří.