Stále vysoký zájem o hypotéky a snaha bank získat co nejvíce klientů nese ovoce v podobě nových a vylepšených produktů. Anebo alespoň slevy či zrušených poplatků za poskytnutí úvěru. Některé banky navíc během uplynulého měsíce o něco snížily úrokové sazby. Zároveň se některé banky začínají více zajímat o klienty, kteří už hypoteční úvěr nějakou dobu splácejí a nabízejí jim úvěry, které by měli získat za výhodnějších podmínek než jsou ty původní.

V průběhu března představily banky několik vylepšení svých hypotečních úvěrů. Prvním z nich je prodloužení doby splácení a s tím související možnost dlužníka splácet hypotéku až do 70 let věku. Takový věk dlužníků už akceptuje několik bank: Hypoteční banka, HVB Bank, GE Money Bank a Raiffeisenbank.

Dalším lákadlem jsou nabídky úvěrů bez vstupního poplatku nebo alespoň s 50procentní slevou. Což může zájemcům ušetřit tisíce korun. Nabídka je ovšem různě časově omezena.

V Komerční bance nabídka platí při podání žádosti o hypotéku do konce března a uzavření smlouvy do konce května. HVB Bank neúčtuje poplatek za zpracování žádosti o hypotéku klientům, kteří si o ni zažádají do konce dubna. Wüstenrot hypoteční banka poskytne bez poplatku hypotéky s pětiletou fixací, při podání žádosti taktéž do konce dubna.

Slevu nabízí i Hypoteční banka, a to ve výši 50 procent za sjednání úvěru ovšem jen u produktu s názvem Hypotéka on-line. Její kouzlo spočívá v tom, že prostřednictvím internetového formuláře si klient nastaví úvěr podle svých potřeb a po vyplnění kontaktních údajů si může sjednat schůzku s hypotečním poradcem. Úvěr pak získá na pobočce rychleji a se slevou.

"Z průzkumu provedeného pro Hypoteční banku vyplývá, že hypoteční úvěr je širokou veřejností stále vnímán jako složitý finanční produkt. Proto jsme pro zájemce o hypotéku připravili snadný nástroj, díky němuž si mohou ve čtyřech krocích sami nastavit parametry hypotéky, jak potřebují," vysvětluje Jana Hezinová, ředitelka marketingu Hypoteční banky.

Nová na českém trhu je tzv. variabilní hypotéka od Raiffeisenbank. "Klienti díky této novince mohou aktivně ovlivňovat své zadlužení, regulovat výši úroků, které zaplatí bance, a opakovaně využívat peníze z poskytnutého úvěru," říká produktový manažer Raiffeisenbank Jan Bureš. U této hypotéky banka klientovi nepošle na účet peníze, ale nastaví mu na něm úvěrový rámec, podobně jako u kontokorentního úvěru. "Je pak zcela na klientovi, kdy a jak úvěrové prostředky použije," dodal Jan Bureš. Variabilní hypotéka nabízí mimo jiné možnost splatit hypotéku kdykoli bez sankčního poplatku. Banka ji nabízí do 50 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Úvěr je neúčelový, o použití peněz rozhoduje sám klient.

Související