"Nebýt jejích politických svazků, pravděpodobně by mohla být nejpřednější countryovou zpěvačkou," napsal o Joan Baezové její někdejší spolupracovník, významný nashvillský producent a baskytarista Norbert Putnam. Většina amerických posluchačů si ji žánrově zařadila trochu jinak: spatřili v ní královnu folku. A to bylo Baezové teprve jednadvacet. "Byla tehdy tak nová, jako byl, řekněme, o tucet let později David Bowie" (The Rolling Stone).

Joan_Baezova.jpgÚsty Joan Baezové, která vystoupí v pondělí v pražské Lucerně, promlouvá občanská osobnost, plná starostlivosti o dnešní Ameriku.

Za svou vzali Baezovou i hippies včetně pořadatelů legendárního festivalu šedesátých let, Woodstocku. Dali jí největší honorář ze všech účinkujících. Zpívala tam v šestém měsíci, syna Gabriela porodila v prosinci 1969. I organizátoři filadelfské části Live Aid, olbřímího dobročinného dvojkoncertu v červenci 1985, zprostředkovaného televizí téměř celému světu (kromě Husákovy federace), si vybrali jako prvního muzikanta, kterého herec Jack Nicholson uvedl, Joan Baezovou. "Tohle je váš Woodstock," řekla a zazpívala gospel Amazing Grace.

Koho vhodnějšího mohli mít čeští odpůrci komunistické totality na své straně? A přesto někteří zjara 1989 odrazovali Václava Havla od Bratislavské lyry, kam ho Baezová pozvala do publika. Upozorňovali na její domnělé levičáctví. I když mírněji než jeden český zpěvák, jehož kdysi popuzovala vším; i dítětem, které prý okázale tahala po zájezdech. Povltavský slavík pro ni vylovil ze svých znalostí Hitlerův termín židobolševický intelektuál.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.