Nejvýrazněji se změny dotknou spolufinancování menších projektů, kdy žadatel chce po Evropské unii maximálně 25 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 700 tisíc korun. Dosud musely firmy k požadovaným dotacím přidat vlastní prostředky. Nyní jim Brusel umožní, aby do nich zahrnuly také mzdy pracovníků, kteří se budou o projekty starat, pronájem budov a další náklady.

Každý žadatel musel navíc předkládat objemnou dokumentaci včetně účetnictví. "Nyní bude stačit prohlášení, že žadatel je schopen dotaci využít," řekl nejmenovaný člen komise. Podle něho to však neznamená, že by Brusel méně kontroloval, kam dotace míří.

"Jde o velmi rozumné opatření," uvedl ředitel Regionální poradenské agentury Jan Ševčík. "Náročná administrativa při žádání o dotace dosud odrazovala řadu podnikatelů, kteří kvůli tomu nemohli realizovat mnoho kvalitních projektů."

Zpráva o nových pravidlech potěšila i univerzity. "Každé zjednodušení administrativy je velkým přínosem," říká rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa. "A pokud by se také zjednodušilo spolufinancování projektů a mohli bychom si do toho zahrnout i náklady na pracovníky, velice by nám to ulehčilo."

Nová pravidla čerpání z evropských fondů připravil úřad evropské komisařky pro rozpočet Dalii Grybauskaitéové. Mají platit od května a týkají se především menších grantů a dotací.

"Jednodušší a praktičtější řešení povedou k lepšímu využívání fondů," uvedla Grybauskaitéová. Její opatření reagují na to, že zejména nové členské státy včetně České republiky mají od vstupu do Evropské unie velké problémy vyčerpat přidělené peníze.

Díky jejímu plánu se žadatelé také budou moci zbavit dosavadní povinnosti prokázat finanční záruky pro získání peněz ještě před zahájením projektu. Komise se totiž po "vyhodnocení rizik" může rozhodnout zbavit této povinnosti zvláště neziskové organizace, pokud požádají o grant nižší než šedesát tisíc eur.

Všem příjemcům dotací také prospěje nové opatření o externím auditu. Dosud jím musel projít každý příjemce dotací nad 300 tisíc eur. Nyní se tento limit posouvá na 750 tisíc eur.

"Pravidla jsou krokem správným směrem. Podnikatelé v minulosti několikrát volali právě po zjednodušení žádostí o malé dotace. Také chtěli prosadit, aby nemuseli vyplňovat tolik formulářů jako velké firmy žádající o dotace za desítky milionů," říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Součástí nového režimu je i zvýšení průhlednosti při rozdělování dotací. Od roku 2009 budou muset všechny členské země zveřejňovat seznamy příjemců pomoci z evropských fondů. Dosud tak činí jen hrstka států.

Česko může v příštích sedmi letech z evropské kasy získávat čistý příjem 93 miliard korun ročně. Schvalování českého plánu na čerpání v příštích sedmi letech se ale protahuje. Komise totiž dostala všechny podklady od české vlády teprve před několika týdny.