Pokud daň řádně nepřiznáte nebo ji celou do 2. dubna nezaplatíte, čekají vás pokuty v podobě penále a úroku z prodlení. Nemáte-li na zaplacení daně a chcete se pokutám vyhnout, máte několik možností. Například vzít si úvěr či využít služeb daňového poradce. Případně požádat finanční úřad o posečkání daně nebo povolení individuálního splátkového kalendáře.

Odklad není pro každého


Na to, aby vám finanční úřad povolil odklad nebo úhradu daně formou splátek, rozhodně nemáte automatický nárok. Je na rozhodnutí konkrétního úřadu, zda bude vaši žádost akceptovat.

Samozřejmě pro podání takové žádosti musíte mít velmi pádný důvod, který uvedete v žádosti spolu s částkou, kterou dlužíte, a také dobu splatnosti.

Žádost o posečkání daně podejte písemnou formou osobně nebo prostřednictvím pověřeného zástupce, popřípadě ji zašlete poštou či elektronicky.

K žádosti je třeba přiložit všechny doklady a důkazní prostředky, které podporují tvrzení a důvody v žádosti uváděné. Poplatek, který za podání žádosti zaplatíte, je 400 korun a lze jej uhradit například vylepením kolkové známky na žádost.

Jak vysoká je pokuta


Ačkoli po uplynutí doby posečkání či zaplacení všech splátek musíte ještě zaplatit úrok z odložené částky ve výši úrokové sazby ČNB navýšené o sedm procent. Případné penále za neuhrazení daně je však daleko vyšší, a to 20 procent z dodatečně vyměřené daně, a uhradit musíte i úrok z prodlení ve výši úrokové sazby ČNB zvýšené o 14 procent, a to za každý den prodlení.

Třetina firem platí v červnu


Už vloni uspořádaly anketu mezi malými a středními firmami zaměřenou na platby daní agentura GfK a Citibank. Z ní vyplynulo, že zhruba třetina malých a středních firem, především pak společnosti s dvaceti a více zaměstnanci, je zvyklá platit daně v červnu. Téměř dvě třetiny malých a středních firem přitom platí daně již v březnu. Přestože drtivá většina financuje daně z provozního kapitálu, řada společností či živnostníků by uvažovala o tom, vzít si na tuto platbu úvěr. Vloni tak podle ankety učinila tři procenta dotázaných.

Anketa také potvrdila, že zhruba třetina všech malých a středních firem využívá nebo zvažuje využití elektronického podání daňového přiznání. Z těch, kteří tuto možnost odmítají, uvádí nejvíce subjektů jako důvod využívání externího daňového poradce či složitost procedury. Často společnosti nemají elektronický podpis, jeho vyřízení považují za komplikované.

Pokud tedy chcete zaplatit daně a momentálně se vám nedostává finančních prostředků, banky nabízejí většinou dvě možnosti, jak si půjčit. Záleží však samozřejmě také na tom, jak vysokou částku budete žádat a jak rychle ji splatíte.

Jedním z řešení je kreditní karta pro podnikatele. Banky je nabízejí v hojném množství. Karta může být výhodná pro podnikatele v období právě při přiznávání a platbě daní.

Pomůže i kreditní karta


Nově je například začala nabízet Poštovní spořitelna.

Podnikatelé mají šanci ji využít k překlenutí krátkodobého nedostatku financí. Výhodou karty je hlavně její bezúročné období v délce běžně 45 až 55 dnů.

Některé banky nabízejí přímo převod financí na běžný účet a z něj je pak možné peníze čerpat, nebo výběr v hotovosti, ale ten je u kreditních karet spojen s nemalým poplatkem a zároveň ho většina bank rovnou úročí a neposkytuje bezúročné období.

Výjimkou je ČSOB, Poštovní spořitelna a Komerční banka, které bezúročné období poskytují i na výběry z bankomatů dlouhé až 45 dní.

Provozní úvěry


"Daně odčerpávají provozní kapitál firem, společnosti nahrazují tento výpadek provozními úvěry, a to jak kontokorentního, tak splátkového typu. V posledních týdnech jsme zaznamenali zvýšený zájem o poskytnutí těchto úvěrů, ale také vzrostlo čerpání již poskytnutých kontokorentních úvěrů," uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Citibank.

Povolené přečerpání účtu samozřejmě využijí podnikatelé během celého roku, nejen při platbě daní.

Jeho nespornou výhodou je, že v poslední době jej čím dál více bank poskytuje při dodání podkladů a finančních výkazů během dvou dnů. Splatnost takového úvěru bývá u většiny bank obvykle jeden rok, a tak jde o velmi zajímavou nabídku.