Realitní transakci v rekordní výši více než 198 milionů eur, čili 5,5 miliardy korun, dokončil v těchto dnech investiční fond Pramerica Real Estate Investors.

Od rakouského investičního fondu BA-CA Real Invest koupila Pramerica sedm kancelářských budov, z toho šest v Praze a jednu ve Varšavě, s celkovou podlahovou plochou 64 tisíc čtverečních metrů.

V Praze mají nyní nového majitele kancelářské projekty BBC Vila domy v Praze 4, Stará celnice na Praze 1, Rubín, Zirkon a Corso Karlín v Praze 8 a Dvorana v Praze 9. Ve Varšavě se jednalo o budovu Stratos Office Center.

Prodej portfolia, při němž poradenské služby poskytovala renomovaná realitní společnost CB Richard Ellis, byl jednou z největších a nejkomplexnějších transakcí ve střední a východní Evropě, započatých v roce 2006.

Prodávající BA-CA Real Invest je realitní investiční centrum, které spadá pod Bank Austria Creditanstalt (BA-CA). Fond má dlouhodobé know-how v oblasti otevřených a uzavřených realitních fondů, vedle komerčních prostor investuje i do rezidencí. Společně s otevřeným realitním fondem Real Invest Austria je BA-CA Real Invest favoritem na rakouském trhu.

Pramerica Real Estate Investors patří mezi realitní investiční společnosti s celosvětovou působností. Ke konci loňského září fond spravoval reality v hodnotě 25,9 miliardy eur, to je asi 740 miliard korun.

Pramerica je realitní pobočkou americké finanční a pojišťovací společnosti Corporation Prudential Financial, jejíž aktiva dosahují hodnoty přibližně 545 miliard eur, v přepočtu 15,5 bilionu korun. Tato společnost již více než 35 let nabízí široké spektrum investičních služeb a produktů. Místní pobočky firmy v sedmnácti investičně přitažlivých lokalitách na třech kontinentech zaměstnávají více než tři stovky realitních odborníků.

Zatím nejvíce v Česku investoval rakouský realitní fond Immoeast, dceřiná společnost firmy Immofinanz. V Praze a v Brně firma Immoeast koupila kancelářské a maloobchodní objekty za 210 milionů eur, tedy asi 5,9 miliardy korun.

Společnost Immoeast v Česku vlastní 71 objektů s celkovou užitnou plochou více než 1,2 milionu metrů čtverečních. To odpovídá zhruba 15 procentům jejího realitního portfolia.

Související