Slovenská měna výrazně posiluje, což netěší ani tamní podniky, ani občany pracující v zahraničí. Od pondělí platí Slováci za dolar i euro o korunu méně, než v uplynulých týdnech. V prvním případě je to ke včerejšímu dni 25,10 koruny za dolar, eura nakupují za 33,40. Vývoj měny se příliš nelíbí Národní bance Slovenska (NBS), proto několikrát v neprospěch koruny intervenovala, a měnu tak stabilizovala.

Řada lidí se sice těší na levnější dovolené i zboží z dovozu, ti co pracují v cizině jsou ale zklamáni. Jejich úspory se zhruba o třetinu ztenčily.

Silná koruna také výrazně ubírá ze zisku mnohým slovenským podnikům. Řada z nich má podnikatelské plány nastaveny na kurs vyšší než 35 korun za euro. Zatím odhadují možné ztráty a vyčkávají.

Změna parity

V roce 2005, když slovenská koruna vstupovala do mechanismu výměnných kursů ERM II, byla její centrální parita vůči euru stanovena na 38,45 SKK. V pondělí, po dohodě ministrů financí a guvernérů sedmi centrálních bank revalvovala. Centrální parita vůči euru byla, na žádost Slovenska, stanovena na 35,44 koruny. "Podle našich předpokladů reálný kurs, který nepřináší do ekonomiky negativní, nebo pozitivní impulzy je v hodnotě centrální parity - 35,44 koruny za euro, uvedl guvernér NBS Ivan Šramko. "Nominální kurz může jít jinou cestou, která může být ovlivněná sentimentem, regionem, snahou o spekulace. Koruna posílila, ale není to odpověď na změnu parity a není to ani podstatná informace. Co si trh opravdu myslí o koruně, ukážou nejbližší dny," dodal guvernér. NBS podpořila začátkem týdne oslabení měny i tím, že neakceptovala poptávku bank v pravidelném repo tendru.

Citelné ztráty

Nejvíc znepokojeni vývojem slovenské koruny jsou Slováci pracující v zahraničí. Analytici předpokládají, že největší počet lidí se vrátí z Česka. V přepočtu totiž mohou dostat o deset až dvanáct procent méně než dosud. Ve druhé vlně mohou následovat ti, kteří odešli za prací do Rakouska.

Osmadvacetiletá Mária pracuje v Neudorfu jako rehabilitační sestra. "Odešla jsem, když bylo euro téměř za 40 korun. Začala jsem šetřit na byt v Bratislavě, ale teď mám pocit, že jsem vhodnou dobu propásla. Ztratila jsem třetinu úspor a zdá se, že euro bude pořád klesat," říká zklamaně.

Zatím o návratu neuvažuje. Nejen kvůli neporovnatelným platům ve zdravotnictví, ale tvrdí, že by si asi těžko zvykala na nižší úroveň všeobecné péče.

Mariina kamarádka Eva je pedikérka. Má ve stejném městečku stálou klientelu, ale o návratu uvažuje.

"Měla bych si asi rychle pořídit vlastní provozovnu na Slovensku, než ztratím ještě víc. Příští týden se poohlédnu po nějaké realitce. Tohle jsem opravdu nečekala," říká.

Třicetiletý Roman pracuje v restauraci v přímořském městečku Brighton v Anglii. Je tu dva roky a chtěl vydělat na rekonstrukci domu, který zdědil. Na Slovensku pracoval v obchodě.

"Ze směšného platu se nedalo nic ušetřit. Proto jsem se rozhodl hledat práci v zahraničí. Pomohla mi kamarádka, která tu je už pět let. Všechno se tak slibně vyvíjelo. Myslel jsem si, že ještě rok dva a budu v pohodě. Teď nevím, jestli mám mít radost, že se Slovensku tak daří, nebo vztek, že mně ten úspěch stojí hromadu peněz," vysvětluje. Možnost návratu domů prý ještě zváží.

Opatrní obchodníci

Mnozí Slováci se již začínají ptát, kdy silnou korunu pocítí i v peněženkách. Obchodníci se do zlevňování zboží z dovozu nehrnou.

"To jsou zaběhané praktiky. Když se zdražuje, tak reagujeme ihned. Do zlevňování se nikdo z nás nehrne," přiznává vedoucí potravin v bratislavské Petržalce.

Na vývoj slovenské měny zatím zareagovali někteří tamní prodejci automobilů a jen pomalu se k nim přidávají cestovní kanceláře.

070321_23.gif