Proti loňskému roku, respektive loňskému daňovému přiznání se však snížil počet odčitatelných položek, některé z nich se totiž přeměnily na slevy na dani. Příkladem může být základní odčitatelná položka na poplatníka, manželku či dítě. O všechny tyto a některé další položky mohou podnikatelé daň snižovat i letos (v letošním daňovém přiznání), ale již formou slevy na dani.

Odčitatelné položky Při výpočtu daně z příjmů mohou podnikatelé nejdříve uplatnit odčitatelné položky. Jde o nejrůznější odpočty, které snižují hrubý základ daně z příjmů, ze kterého se pak samotná daň vypočítává.

Poplatníkům daně se nabízí odpočet za zaplacené pojistné u životního pojištění, za příspěvky na penzijní připojištění, odpočet za zaplacené úroky u úvěrů na bydlení a další.

 

Životní pojištění
V případě odčitatelných položek na životní pojištění a penzijní připojištění žádné změny během uplynulého roku nenastaly. V obou případech si poplatníci od základu daně mohou odečíst položky ve výši až 12 tisíc korun. Pokud podnikatel se svými příjmy se dostane do nejvyššího pásma, znamená pro něj tato odčitatelná položka úsporu 3840 korun.

Snížit daně však nemůže každá životní pojistka. Podmínkou je, že výplata pojistného musí být sjednána až po šedesáti měsících od uzavření smlouvy a ne dříve než v roce, kdy poplatník oslaví šedesáté narozeniny. Klient rovněž musí splnit požadavek minimální pojistné částky. V případě smluv s pevnou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou od pěti do patnácti let musí být pojistná částka alespoň 40 tisíc korun. U smluv s dobou nad patnáct let je limit stanoven na 70 tisíc korun. Daňové úlevy se vztahují pouze na životní pojištění pro případ dožití, pro případ smrti nebo dožití a na důchodová pojištění.

 

Penzijní připojištění
U penzijního připojištění se jako odčitatelná položka mohou využít vklady nad rámec pěti set korun měsíčně (6000 korun ročně), ze kterých klientovi náleží státní příspěvek. Z první pětisetkoruny v každém měsíci získá klient státní příspěvek ve výši 150 korun.

Aby mohl poplatník uplatnit maximální daňový odpočet, musí během roku na svůj účet u penzijního fondu uložit alespoň 18 tisíc korun. Podle výše příjmů poplatníka může penzijní připojištění, stejně jako životní pojistka, ušetřit 3840 korun. Minimální úspora však činí 1440 korun.

 

Úroky z úvěrů na bydlení
Patříte-li mezi klienty, kteří splácejí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, neměli byste určitě zapomenout ve svém daňovém přiznání uplatnit odčitatelnou položku ve výši zaplacených úroků z těchto půjček.

Neuplatnění této odčitatelné položky by bylo skutečnou škodou. Důvodem je skutečnost, že průměrná výše hypotéky překračuje částku jednoho miliónu korun. U takového úvěru a při úrokových sazbách nad čtyřmi procenty ročně (pětiletý fix) se suma zaplacených úroků v rané fázi úvěrového vztahu pohybuje minimálně okolo padesáti tisíc korun.

Jen v nejnižším pásmu daně z příjmů ušetří poplatník v takovém případě šest tisíc korun. Pokud ale poplatník má takové příjmy, že se dostane do nejvyššího daňového pásma, ušetří na daních rázem 16 tisíc korun.

Celkem je možné za jeden rok v rámci všech úvěrů na bydlení snížit daňový základ až o 300 tisíc korun. Tato částka se přitom vztahuje na poplatníky žijící v jedné domácnosti. V ideálním případě může podnikatel ušetřit až 96 tisíc korun.

 

Dary jako odpočty
Jako odčitatelné položky může podnikatel využít také dary na prospěšné účely. Jedná se o dary obcím, právnickým i fyzickým osobám. Příkladem mohou být dary na financování vědy, vzdělávání, výzkumné a vývojové účely, na ochranu zvířat, jejich zdraví, dary na účely sociální, ekologické, humanitární, charitativní a řadu dalších účelů.

Podmínkou ale je, aby dar činil minimálně dvě procenta ze základu daně, maximálně deset procent. Současně výše daru musí činit alespoň tisíc korun.

Snížit daně z příjmů mohou také lidé, kteří pravidelně darují svojí krev.

Za každý odběr se jedná o částku dvou tisíc korun, ovšem v součtu s ostatními dary nesmí částka přesáhnout deset procent ze základu daně. Muži přitom zpravidla darují krev čtyřikrát ročně, ženy třikrát.

 

Odborářské příspěvky
I členské příspěvky zaplacené odborové organizaci je možné odečíst od základu daně. Nejvýše ale do 1,5 procenta zdanitelných příjmů, maximálně však do výše tří tisíc korun za zdaňovací období.


 

Podmínky pro uplatnění odpočtu životního pojištění

Pojistka musí být sjednána s těmito podmínkami:
výplata pojistného plnění (důchod či jednorázová výplata) je sjednána po 60 měsících od uzavření smlouvy,
a také nejdříve v kalendářním roce, kdy poplatník dosáhne 60 let,
smlouva má pevně sjednanou pojistnou částku pro případ dožití,
u pojistné doby od 5 do 15 let musí být pojistná částka alespoň 40 000 korun,
pojistná smlouva s dobou nad 15 let musí být sjednána na částku minimálně 70 000 korun.
(stk)

 

Podmínky pro uplatnění odpočtů

1. penzijní připojištění
Smlouva musí být sjednána s těmito podmínkami:
odečíst lze celkovou částku příspěvků zaplacených během zdaňovacího období sníženou o 6 tisíc korun.
2. dary
Odečíst lze hodnotu darů poskytnutých:
obcím, krajům, organizačním složkám státu, pořadatelům veřejných sbírek se sídlem na území ČR na financování např. vědy, vzdělání, kulturu, školství, na policii, na podporu mládeže, na ochranu zvířat, na zdravotnické, ekologické, humanitární, charitativní, náboženské účely a politickým stranám a hnutím. (stk)

Přehled odečitatelných položek v daňovém přiznání