Pokud podnikatel v průběhu roku neměl mnoho daňových výdajů, pravděpodobně se mu vyplatí procentní výdaje. Navíc si nemusí dělat starosti s daňovou evidencí nebo účetnictvím. Plně postačí, když bude pečlivě schovávat doklady o svých příjmech.

Opak platí pro případ, kdy podnikatel v uplynulém zdaňovacím období více investoval a tím měl více daňových výdajů. Pro něj bude asi výhodnější uplatnit reálné výdaje.

Základem je si obě varianty pečlivě propočítat a vybrat tu výhodnější. Podmínkou ale také je, zda podnikatel může paušální výdaje využívat (zdali není omezen zákonem).


Paušální výdaje

Výše paušálních výdajů poplatníka upravuje § 7, odst. 9 a § 9, odst. 4. Největší výdaje mohou uplatnit podnikatelé, kteří mají příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství. V jejich případě se jedná o 80 procent dosažených příjmů.

Na druhém místě jsou řemeslníci, kteří si mohou odečíst výdaje ve výši 60 procent z příjmů. Ostatní živnostníci si své příjmy mohou snížit o polovinu. To se ale netýká například advokátů, lékařů, herců, umělců, sportovců a některých dalších, kteří mohou uplatnit jen čtyřicetiprocentní paušál.

Nejnižší paušální výdaj je spojen s kategorií pronájmu nemovitostí (bytu, domu), kde se jedná pouze o 30 procent dosažených příjmů.


Reálné výdaje

Pro koho nejsou zjednodušené paušální výdaje výhodné, uplatňuje standardně reálné výdaje. Poplatník v takovém případě vede účetnictví nebo daňovou evidenci.

Daňová evidence slouží ke zjištění základu daně podnikatelů. Obsahuje údaje o příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění základu daně a také údaje o majetku a závazcích. V případě daňové evidence, na rozdíl od účetnictví, zákon nepředepisuje žádnou formální strukturu. Záleží tedy na podnikateli, aby bylo možné z evidence zjistit daňový základ. Zákon o daních z příjmů pouze říká, že pro obsahové vymezení složek majetku se v daňové evidenci použijí právní předpisy o účetnictví.

Co se rozumí složkami majetku? Je to hmotný majetek, zásoby, peněžní prostředky a ceniny, podíly, cenné papíry a deriváty, pohledávky, nehmotný majetek (kromě pohledávek) a další.


Úkoly v daňové evidenci

Podnikatel, který vede daňovou evidenci, nesmí zapomenout na některé úkoly. Kupříkladu jednou za rok je jeho povinností provést inventuru skutečného stavu zásob, hmotného majetku, pohledávek a závazků. Výsledkem prováděné inventury je pak zápis. O případné rozdíly je pak třeba upravit základ daně z příjmů.

Další povinností živnostníka je archivace. Daňovou evidenci je poplatník povinen schovávat za všechny roky, které může finanční úřad kontrolovat. To znamená ještě třicet šest měsíců po roce, v němž vznikla povinnost podat daňové přiznání.


Problémy při přechodu

Při přechodu na paušál mohou podnikateli vzniknout určité komplikace, pokud podnikatel dříve uplatňoval skutečné výdaje. U paušálu totiž musí upravit základ daně o některé položky - mimo jiné o výši pohledávek a závazků, o cenu nespotřebovaných zásob, o zůstatky vytvořených rezerv a opravných položek.

Tato úprava může zvýšit základ daně a je třeba ji provést už v předcházejícím zdaňovacím období, kdy došlo ke změně uplatňování výdajů. Poplatníkovi tak může vzniknout povinnost podat dodatečné daňové přiznání na vyšší daň za minulé období a s tím je spojena sankce (penále do konce roku 2006, od 2007 úrok z prodlení).


Kdy nelze paušál použít

Paušální výdaje není možné vždy využít. To se týká například situace, kdy poplatník zdaňuje příjmy dosažené dvěma nebo více poplatníky z titulu spoluvlastnictví a společné výdaje se mezi poplatníky nerozdělují podle jejich spoluvlastnických podílů.

Využít paušální výdaje není možné ani v případech, pokud podnikatel přerušil odepisování majetku.


Paušály pro zdaňovací období 2006

Druh příjmu Paušální výdaje z příjmu (v %)
ze zemědělství, lesnictví a rybníkářství 80 %
z řemeslných živností 60 %
z ostatních živností (volné i vázané) 50 %
z podnikání podle zvláštních předpisů (např. daňový poradci, advokáti, notáři, lékaři, lékárníci, soudní znalci, tlumočníci, architekti) 40 %
příjmy z nezávislého povolání (např. umělci, vědci, sportovci, spisovatelé) 40 %
Zdroj: zákon o dani z příjmu