Správně vyplnit daňové přiznání není až tak banální záležitost, zvláště když manželé uplatňují společné zdanění. Poplatníci by měli při vyplňování velmi pečlivě procházet pokyny. Pokud se objeví nějaký problém, se kterým si poplatník neví rady, je dobré se poradit s odborníkem. Každopádně platí, že je lepší na finanční úřad podat alespoň nějaké přiznání, byť neúplné. Poplatníci, kteří se nechají v této věci zastupovat daňovým poradcem, musí do konce března (letos do 2. dubna) finanční úřad o této věci písemně vyrozumět. Je třeba informovat, o kterého daňového poradce se jedná - jeho jméno a identifikační číslo.

U poplatníků, kteří se do strastiplných kolonek daňového přiznání pustí sami, může jako dobré vodítko posloužit již vyplněný formulář včetně nejrůznějších příloh, například pro společné zdanění.



Společné zdanění manželů
Uplatňují-li manželé společné zdanění, musí každý z nich podat své daňové přiznání. Zároveň je nutné podat přiznání ve stejné lhůtě. To znamená, že není např. možné, aby manžel se nechal zastupovat poradcem a manželka podávala formulář nyní (do konce měsíce).

Přestože to není nutné, doporučuje se oba formuláře (formuláře obou manželů) podávat ve stejný den najednou. To platí také, jestliže je poplatníci posílají poštou.

Společné zdanění příjmů je založeno na tom, že si manželé sečtou své základy daně, čímž vypočtou společný základ daně a rozdělí ho na dvě stejné části. V důsledku toho se jim mohou vytvořit lepší podmínky pro zdanění. Manžel či manželka s vyšším příjmem se v důsledku toho mohou dostat do nižšího daňového pásma anebo vyšší daňové pásmo postihne menší část jeho (jejího) základu daně. Je to výhodné i přesto, že druhému partnerovi se naopak zvýší daň. Společné zdanění je proto výhodné zejména u manželů, v jejichž příjmech jsou velké rozdíly.

Typickým příkladem, kdy společné zdanění přináší velké úspory, je situace, kdy jeden z partnerů neměl v uplynulém roce žádné zdanitelné příjmy. Kupříkladu situace, kdy manželka je na mateřské dovolené a zdanitelné příjmy má jen manžel. Úspory na daních pak mohou podle výše příjmů manžela činit i několik desítek tisíc korun.

Společné zdanění je v uvedeném případě výhodné i z toho důvodu, že i manžel (manželka) bez vlastních příjmů může odečíst od vypočtené daně základní slevu na poplatníka (7200 korun ročně). Bez společného zdanění by to možné nebylo, protože by tento poplatník žádnou daň neplatil.



Příklad ve formuláři daně
Přesně takový případ poplatníků (rodiny) je řešen v obou formulářích daňového přiznání. Pan Urban je podnikatel, jeho žena je na mateřské dovolené a bez zdanitelných příjmů. Jelikož jsou manželé, žijí ve společné domácnosti a pečují o nezletilé dítě, mohou uplatnit společné zdanění.

Z toho důvodu podává daňové přiznání nejen Urban, ale i jeho žena. V našem případě jemu vznikl přeplatek na dani (v důsledku zaplacených záloh a půlení základu daně v rámci společného zdanění). Ten se Urban rozhodl použít na uhrazení části daně své manželky. Toto je uvedeno na čtvrté straně základního formuláře v oddíle "Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmu fyzických osob". Pro splnění daňové povinnosti rodiny je nutné, aby daň do konce měsíce uhradila jeho manželka. V celkovém součtu se jim ale společné zdanění vyplatí. Je totiž splněn předpoklad rozdílných příjmů. Zatímco manželka pobírala loni jen peněžitou pomoc v mateřství, manžel podnikal a jeho příjmy činily 1,65 miliónu Kč. Výdaje uplatňoval paušálem ve výši 50 procent.

přiznání