Sotva se světové akciové trhy otřepaly ze silného propadu, který je zasáhl na přelomu února a března, a už dostaly další ránu. Tentokrát přišla z USA.

Burzy vyděsila zpráva Asociace hypotečních bank, že asi sedmina dlužníků s nižšími příjmy není schopna splácet půjčky na bydlení. Je jich tak nejvíce za poslední skoro čtyři roky.

Méně bonitní dlužníci, tedy ti, u nichž je vysoké riziko, že nebudou schopni splácet, v USA představují sedm - osm procent celkového trhu s hypotékami. Jeho hodnota se podle agentury Bloomberg odhaduje na 10 bilionů dolarů.

Ostře sledované ceny domů

Investoři si ale kladou otázku: Co když se problémy rozšíří na celý americký trh nemovitostí? Už nyní se na něm k prodeji nabízí 4,1 milionu domů, což je podle realitních expertů "zásoba" na sedm měsíců.

Nyní hrozí, že lidé neschopní splácet hypotéky se budou snažit svých domů zbavit. Ceny na trhu nemovitostí klesnou, což by pro americkou ekonomiku mohlo znamenat pohromu.

Ze 70 procent ji totiž drží spotřebitelské výdaje domácností. Když ceny domů rostou, Američané to vnímají jako růst svého bohatství a ochotněji utrácejí. Nebo také mohou dům, který se na trhu zhodnotil, prodat a pořídit si novou hypotéku menší a levnější. Peníze, které jim z toho zbudou, použijí na běžnou spotřebu. Pokud ale ceny domů klesají, domácnosti své výdaje krotí, což se následně projeví ve zpomalení tempa růstu největší světové ekonomiky.

To je hlavní důvod, proč slábnou akciové burzy. Například newyorský index S & P Financial, odrážející vývoj 88 bankovně finančních titulů, během úterý spadl skoro o tři procenta. Investoři tak během jediného dne ve finančním sektoru přišli o 13 miliard dolarů.

Zachvěli se i finanční obři na Wall Streetu. Kurz akcií investiční banky Bear Stearns, která hodně rozpůjčovala hypotečním společnostem, v úterý zeslábl nejvíce od teroristických útoků 11. září 2001.

O tom, že newyorskou burzu potíže hypotečních ústavů opravdu děsí, svědčí i to, jak reagovaly akcie banky Goldman Sachs. Přesto, že v úterý ohlásila meziroční růst zisku za první čtvrtletí o více než třetinu, jejich kurz spadl. "Množící se případy platební neschopnosti na americkém trhu s hypotékami těžce dopadají na celý akciový trh," míní Jason Graybill z fondu Abner Herrman & Brock.

Nejvíce ale strádají firmy, které se specializují na poskytování hypoték pro "rizikovější" klienty.

Sílí obavy z krachů

Společnost New Century Financial, druhá největší v USA, se tento týden dokonce sama ocitla na okraji úpadku. Firma, vlastněná ze 49 procent automobilovým koncernem General Motors, totiž sama musí splácet dluhy komerčním bankám, které na ni tvrdě tlačí, napsal list Financial Times.

"Kdyby se New Century a další podobné ústavy položily, pořádně by to otřáslo beztak již oslabenou investorskou důvěrou na kapitálových trzích," uvedl Bloomberg José Francisco Goncalves, hlavní ekonom brazilské Banco Fator.

Obavy z dalšího vývoje má také konkurenční Countrywide Financial, největší poskytovatel hypoték v USA. V těchto dnech nařídila svým brokerům, aby přestali uzavírat smlouvy, kdy klient nemusí složit žádnou peněžní zálohu.

Klidu trhům nepřidá ani představa, že regulační úřady začnou prošetřovat praktiky na trhu s hypotékami. Podle asociace realitních makléřů se zbytečně povolily otěže. "V uplynulých 18 měsících skoro všechny hypoteční firmy zmírnily pravidla pro poskytování hypoték. Klienti mnohdy nemuseli ani doložit své příjmy, ani složit určitou zálohu," řekl Kenneth Posnera z banky Morgan Stanley.

Americký trh s nemovitostmi ovlivňuje celý svět