Většina občanů postrádá po negativních zkušenostech s kriminalitou pocit bezpečí, píše se na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. "Musí proto věnovat větší pozornost svému obydlí, chránit si svůj majetek a zdraví..." Navzdory tomu se velká část české populace při zabezpečení bytu či domu nechová příliš zodpovědně. "Je paradoxní, že mnoho uživatelů v této situaci věnuje větší pozornost výběru televizoru než výběru zařízení, které by mělo ten televizor chránit," říká Miroslav Jareš z firmy Acces - elektronické zabezpečení objektů.


Pomoz si sám

Jako nejjednodušší zařízení proti zlodějům doporučují bezpečnostní odborníci obyčejný časový spínač, který v nepřítomnosti majitele zapíná v určitých intervalech třeba lustr, rozhlas nebo televizi. Cena nejlevnějších spínacích hodin začíná už na několika málo stokorunách. Má to jen jednu vadu na kráse: zkušený tipař, který byt nebo dům dlouhodobě sleduje, si pravidelnosti všimne. Lepší jsou proto spínací hodiny s týdenní nebo ještě delší možností programování.

Na trhu existují i složitější spínače, které lze například ovládat prostřednictvím mobilu. Jiná zařízení spouštějí nahraný zvukový záznam (lidskou řeč, ale třeba i zuřivý psí štěkot) po zaznění zvonku či při jiných rušivých zvucích v bytě. Účinnost proti opravdu odhodlaným zlodějům je ale úměrná poměrně nízké ceně většiny těchto "hraček".

Jednoduchým a laciným opatřením jsou také světla s prostorovými senzory před vchodovými dveřmi. Zloděj zrovna nemiluje, když mu na práci dobře posvítíte, navíc si nemůže být jistý, že společně s reflektorem na něj nemíří kamera. Ceny malého svítidla se senzorem začínají okolo pěti stokorun a montáž není obtížná.

Základem skutečné ochrany je pasivní zabezpečení v podobě bytelných bezpečnostních dveří, okenních fólií a podobných prvků. Většinou to ale nestačí. Začátečnického amatéra sice pevné dveře s několikabodovým zámkem, pancéřováním a mohutnou závorou přimějí poctít návštěvou méně zajištěného souseda, profesionálovi ale přidají jen pár minut práce navíc. A ne vždy máme to štěstí, že během oněch chvil si vetřelce někdo všimne.

Ale už i tyto pasivní bezpečnostní prvky je možné vybavit elektronickými systémy, které podstatně zvýší jejich účinnost.

"Bezpečnostní dveře lze doplnit elektronickou signalizací, která každý pokus o průnik hlásí na mobil uživatele," vysvětluje Jiří Kvaček z firmy SOZA


- zámečnický servis. "Mohou to být senzory nejen prostupové, oznamující, že dveřmi někdo prošel, ale také prostorové, které sledují pohyb v prostoru za nimi, případně obojí."


Samotný senzor nestačí

Čidel schopných zaznamenat, že se v objektu děje něco nepatřičného, existuje několik druhů - a každý umí něco jiného. Nejjednodušší a pro potřebu hlídání většiny bytů a domků dostačující jsou pasivní infračervená čidla zaznamenávající pohyb v místnosti. Ještě lepší jsou čidla duální, která mají vedle infračerveného i mikrovlnné senzory, ta se však používají spíše pro střežení větších majetků. Doplňovat je mohou senzory reagující na rozbití skla. Levnější zaznamenají pouze zvuk úderu, vyznačují se však častými planými poplachy. Složitější výrobky "cítí" také tlakovou vlnu způsobenou vyražením tabule a ještě složitější i následný dopad střepů na zem. A jsou samozřejmě i čidla kombinující všechny tyto funkce v jednom pouzdře. Systém mohou ještě doplnit kontakty na dveře, čidla rea-


gující na dým z případného požáru a podobně. V každém případě však má smysl hlavně promyšlená a komplexní ochrana, která sleduje všechna riziková místa.

Ceny senzorů se pohybují od několika stokorun až po několik tisíc. Většina laiků ale k tomu musí připočíst i honorář technika, který je instaluje. V té chvíli ovšem vzniká otázka, jaké zařízení na ně připojit. Mnoho uživatelů se stále ještě spokojí se sirénou či jinou signalizací umístěnou v objektu a na jeho vnější fasádě. Většina odborníků se ale shoduje v tom, že účinnost je malá. Vnitřní siréna pachatele stresuje a snad i zažene, vnější možná někoho přiměje zavolat pomoc - jenže otrlost pachatelů i veřejnosti vůči zvukům různých alarmů je stále vyšší. Siréna by měla mít vlastní zdroj energie (akumulátor), i tak ale pachatelé obvykle znají dostatek způsobů, jak ji zneškodnit.


Byt pod kontrolou z mobilu

Mnohem účinnější je systém, který se skládá ze soustavy čidel, centrály a ovládací klávesnice - a především dálkového připojení, buď na mobil majitele, nebo na specializované pracoviště bezpečnostní agentury.

"Existují dva druhy ochrany," upozorňují pracovníci Asociace technických bezpečnostních služeb Gremium Alarm. "Prostorová ochrana sleduje pohyb v objektu, plášťová zabezpečuje vstupy. Oba tyto typy se dají kombinovat."

Klávesnice umožňuje nastavení přístupových kódů a současně ukazuje stav celého systému i jeho jednotlivých čidel (buď prostřednictvím LED, nebo LCD displeje). Centrála je jakýmsi mozkem systému vyhodnocujícím signály z čidel. Pokročilejší typy lze propojit i s počítačem, a tak je ovládat nebo programovat. Systém pak hlásí pokusy o napadení na mobil uživatele nebo trvalé hlídací službě vybavené takzvaným pultem centralizované ochrany (PCO).

Existuje řada způsobů dálkového připojení - od pevné telefonní linky přes bezdrátové napojení až po využití rozvodů elektřiny. Stále častěji je toto připojení využíváno současně i pro další služby, například pro ovládání domácích spotřebičů přes mobil a podobně.

Napojení prostřednictvím pevné linky bývá považováno za nejméně spolehlivé. "Je snadno napadnutelné a navyšuje poplatky za telefonování," upozorňuje Miroslav Jaroš z firmy Acces.

Pro dálkové připojení se používají i sítě GSM, vysokorychlostní připojení GPRS a podobně. Některé firmy provozující pulty centralizované ochrany mají vlastní zabezpečenou bezdrátovou síť.

Jinou možností je mít svůj hlídací systém napojený na mobil. Při poplachu si tak můžete rozmyslet, zda volat policii, nebo jestli je zrovna ta doba, kdy do bytu obvykle "proniká" tchýně, která ráda zapomíná na nutnost systém deaktivovat. Připojení na PCO však má výhodu profesionální reakce vyškolených odborníků v kterékoliv době a za jakýchkoliv okolností. Téměř všichni experti jej shodně považují za nejlepší řešení.

Poplach v agentuře

Na pultu centrální ochrany bezpečnostní agentury se rozezněl signál. Služba zjistila na obrazovce počítače, ve kterém objektu se zloděj pokouší o vloupání - šlo o byt klienta, který byl zrovna v zahraničí. Výjezdová skupina agentury dorazila na místo za několik minut a zastihla pachatele uvnitř. Její členové použili obvyklého postupu a - řečeno právnickým žargonem - "zákonnými prostředky znemožnili pachateli útěk z místa činu". Poté si zloděje odvezla přivolaná policejní hlídka...

Tak nějak vypadá využití pultu centralizované ochrany v praxi. Zákazník je přitom ušetřen řady starostí, protože mnoho hlídacích agentur dává přednost tomu, když výběr a instalaci technického zařízení zajišťuje sama.

Přesto se i laickému uživateli vyplatí o PCO něco vědět. Důležité například je, jestli chceme ostrahu nainstalovat v domě či bytě, který se nachází ve stadiu stavby, případně rekonstrukce, nebo do už hotového a zařízeného objektu. Ve druhém případě je totiž mnohem výhodnější použít senzory a další prvky systému navzájem propojené bezdrátově. Přitom je však třeba vybrat taková zařízení, která nejsou ovlivňována jinou technikou (například bezdrátovými senzory v sousedním bytě). Možná ještě důležitější je, aby bezpečnostní systém měl návaznost na pojišťovací produkty, které používáte nebo hodláte použít. Zařízení tedy musí mít platné certifikace. Navíc některé pojišťovny uplatňují zcela konkrétní požadavky na zabezpečení, nebo zvýhodňují spolupráci s určitými firmami. Pokud už systém máte, bude pojišťovnu nejspíš také zajímat, jestli prochází pravidelnými předepsanými prohlídkami.

Praktické provedení elektronického zabezpečovacího zařízení závisí na mnoha okolnostech, od možností a požadavků investora až po prostorové dispozice bytu nebo domu. Při rozhodování proto není špatné navštívit webové stránky bezpečnostních firem - zejména ty, které obsahují vzorové projekty.

-


Kolik stojí dálková ostraha

Ceny hlídání bytu nebo domu prostřednictvím pultu centralizované ostrahy se liší podle způsobu připojení, podle služeb, které bezpečnostní firma zajišťuje - a také podle toho, zda techniku pronajímá, nebo zda si ji zákazník musí koupit. O ceně často rozhoduje také doba, na jakou je ostraha sjednána.

Firma OKO1 například uvádí částku za montáž zařízení do bytových prostor pro bezdrátový přenos 18 699 Kč (plus pětiprocentní DPH). Hlídání pultem centralizované ochrany stojí od 13 Kč za den, v případě dlouhodobé smlouvy má klient první půlrok zdarma.

Firma Home&Car Security požaduje u napojení prostřednictvím telefonní linky jednorázovou platbu 2000 Kč a celkový měsíční poplatek (včetně pohotovosti k výjezdu) 900 Kč. U bezdrátového připojení je jednorázová platba 14 000 Kč a měsíční poplatek (včetně pohotovosti k výjezdu) 1200 Kč. Za případný výjezd se platí 500 Kč.


Neradostná čísla

Majetková trestná činnost (krádeže a vloupání) je zdaleka nejčastější - na celkové kriminalitě se tyto delikty podílejí přibližně sedmdesáti procenty. Podle policejních údajů bylo loni ohlášeno přes padesát tisíc vloupání, přibližně stejně jako předloni. Naděje na navrácení ukradených předmětů je mizivá. Za rok 2005 (vyšetřování většiny případů z tohoto období už bylo ukončeno) se podařilo z celkové škody 2,2 miliardy korun zajistit předměty v ceně pouze 18 miliónů. K majitelům se tedy vrátilo jen 0,84 procenta ukradeného majetku.


Program Bezpečná lokalita

Ministerstvo vnitra ČR provozuje program Bezpečná lokalita, který má zlepšit prevenci kriminality a zajistit osvětu v boji proti ní. Jeho součástí jsou i aktivity, které pomáhají občanům vybavujícím se bezpečnostní technikou. Nabízí jim odbornou radu pří výběru typu a rozsahu zabezpečení a zároveň i jistotu, že si zvolí systém potřebné kvality. Program se rovněž snaží, aby na zabezpečení, které si občané pořídí, navazovala opatření ze strany obcí a dalších institucí. Přihlášku do programu je možné získat na webových stránkách ministerstva (viz rámeček Užitečné webové adresy).

Pozor na zvířata

Mít v bytě či domě senzory přináší i některé nečekané komplikace. Jednou z nich je přítomnost domácích zvířat. Mnozí majitelé celkem oprávněně nespoléhají na odhodlanost svých mazlíčků stanout tváří v tvář vetřelci a dávají přednost pultu centrální ochrany - jenže pes může způsobovat falešné poplachy. "Některé detektory pohybu rozeznají zvíře do hmotnosti asi čtyřicet kilogramů," uvádí Miroslav Jareš z firmy Acces. "Neexistuje ale žádný detektor pohybu, který by spolehlivě odlišil zloděje od dogy či irského vlkodava. Velkým zvířatům je proto třeba v domě vyhradit určitý prostor, který nebude střežený na pohyb, ale bude hlídán jako obvod. To znamená, že systém bude sledovat otevření dveří, rozbití oken a podobně."

Jiným problémem mohou být kočky, které se vyšplhají všude, nebo třeba volně létající papoušci. V tom případě je zase nutné zajistit, aby zvířata nemohla příliš blízko k optice bezpečnostních senzorů.


Jak vybírat zabezpečovací firmu


- porovnejte více nabídek, na webu jsou desítky firem


- požadujte pouze certifikovanou techniku


- víc než na ceny hleďte na reference uživatelů


- zjistěte si návaznost produktů na podmínky pojišťoven


- zjišťujte, zda firma provádí komplexní služby


- nechte si vysvětlit spojení mezi systémem a PCO a způsob, jak je chráněno před náhodnými výpadky nebo úmyslným vyřazením


- ověřte si přesné podmínky, kdy a jak bezpečnostní firma na poplach reaguje


- nezapomeňte na záruční podmínky, provádění technických kontrol systému atd.


- sledujte přístup pracovníků firmy (zda provedou důkladnou obhlídku místa, které mají střežit, zda nepomlouvají konkurenci, zda vám říkají pravdu atd.)

Užitečné webové adresy


- Asociace technických bezpečnostních služeb Gremium Alarm

www.gremiumalarm.cz


- Přehled certifikovaných produktů

www.mvcr/prevence/obcanum/rady/odborne/certifik/index.cz


- Některé stránky obsahující vzorové projekty zabezpečení

www.acces.cz

www.centrpco.cz

www.zabezpeceni. cz


- Program ministerstva vnitra Bezpečná lokalita

mvcr.cz/bezpecnost/lokalita.html


- Česká asociace pojišťoven

www.cap.cz

070313_IN_01.jpg
Bezdrátové zabezpečení se stává součástí kvalitního bydlení: ovládací klávesnice a centrála tvoří harmonický doplněk interiéru (na zdi vlevo). V pravém horním rohu je detail klávesnice.
Foto: WebKnight a Next

070313_IN_02_1.jpg
Protipožární kouřový senzor na stropě místnosti je rovněž napojen na centrálu.
Foto: Hektatron

070313_IN_02_2.jpg
Nepříjemné překvapení po návratu domů: díra ve dveřích a policejní vyšetřovatel. Bezpečnostní zařízení tomu může zabránit.
Foto: Cannoneer

070313_IN_02_3.jpg
Bezdrátová sada detektorů schopná hlásit pokus o průnik dveřmi nebo oknem.
Foto: Tesor

070313_IN_02_4.jpg
Bezdrátový senzor pro střežení oken Doberman
Foto: Doberman Home Security

070313_IN_03_4.jpg
Součástí bezpečnostního systému mohou být i speciální kamery se širokým úhlem záběru. Jsou schopny mnohem spolehlivěji vyhodnotit poplach než samotné senzory.
Foto: Samsung

070313_IN_03_2.jpg

070313_IN_03_3.jpg
Ovládací klávesnice umožňuje nastavení hesel a dalších funkcí systému. Zacházení s klávesnicí musí být tak snadné, aby jej zvládly i děti.
Foto: AABS Security a DinVagt