Mladiství už nekopírují filmy plné násilí. Sami je natáčejí



Na základní škole v západních Čechách bil chlapec svého spolužáka a druhý to natáčel kamerou mobilního telefonu. Na Slovensku tři mladíci natočili na video, jak upalují kočku, a záznam hrůzného činu umístili na internet. Obě tyto zprávy pocházejí z nedávných dnů. Mladiství devianti, kteří se agresivitou v médiích dosud většinou jen inspirovali, dnes už často pořizují vlastní brutální filmy.

"Od toho případu v Polsku, kdy žáci přímo ve třídě svlékli a pohlavně zneužili svou čtrnáctiletou spolužačku, která se potom oběsila, jsem u nás šetřil deset případů fyzického násilí natáčeného na mobilní telefon," říká psychoterapeut a odborník na problematiku šikany Michal Kolář. "Nejenže to nahrají, ale pak to rozesílají dalším, pro které je to také ohromná zábava. Zveřejňují tyto záznamy na internetových stránkách, které časem zase zruší, pokud hrozí, že by mohli být odhaleni."

O šikaně ve školách se hovoří často, těžko se však proti ní bojuje. "Když jsme učitelce pustili, jak její žák opakovaně kope do slabšího, byla v šoku. Až do té doby měla za to, že jde o slušného a sympatického hocha," vysvětluje Kolář. Podobně obtížné je zabránit, aby adolescenti navštěvovali nebo vytvářeli webové stránky se závadným obsahem. "Ve škole to může správce sítě ohlídat, ale když mají děti internet doma, jsme bezradní." Kromě fyzického násilí se v českých školách navíc rozmáhá i psychická šikana, která je prakticky nedokazatelná. "Měli jsme tu případ, kdy holky posílaly klukovi sprosté esemesky a vyhrožovaly jeho dívce. Ten chlapec si pak chtěl doopravdy sáhnout na život."

Každý potřebuje být něčí


Podle Františka Koukolíka, primáře patologie v Thomayerově fakultní nemocnici, prokazuje přímý vliv násilných pořadů na chování celá řada studií, "i když existuje i řada dobře zaplacených kontrastudií, které prokazují opak". Psycholožka Alexandra Ricklová, pracující s mladistvými vrahy ve věznici v Boleticích, však dodává, že jde pouze o přídatný jev.

"Co je hlavní příčinou: špatná komunikace v rodině. Každý potřebuje někam patřit, být něčí. Psychika se strašně podceňuje, dětem se nechává příliš velká volnost. Neučí se normálnímu slušnému chování, nemají dostatek empatie. Proto se v mladých kolektivech množí šikana a bezohlednost."

Nalézt v sobě pravidla


"Co se často opakuje, stává se normou," varuje Ricklová. Proto je sporné, co se záznamem upalování kočky provedla slovenská televize Markíza. Video totiž odvysílala. Milan Kruml z televize NOVA soudí, že by se o těchto věcech mělo stále diskutovat, nejde je však jednoznačně odsoudit. "Každá televize je omezena zákonem. Ale představte si, že máte informaci, že si děti natáčejí brutální videa, a potřebujete to něčím doložit. Co je prospěšnější: odvysílat, nebo ne?"

"Dispozice k násilným činům jsou do jisté míry dědičné," míní Alexandra Ricklová. "Ale násilí v médiích, například poprava Saddáma Husajna, by mělo být prezentováno opatrněji. Už Sigmund Freud totiž řekl, že když si lidé nenajdou pravidla sami v sobě, tak se z naší společnosti stane džungle."