Nemáte lidi? Zkuste absolventy



S posteskem podnikatelů na nedostatek kvalitních pracovníků se personalista Martin Heger setkává denně. Poptávka po lidech zejména v technických oborech, chemickém průmyslu, na pozice v IT, financích a obchodu převyšuje nabídku v některých případech až pětinásobně.
"V případě strojařů je zájem o absolventy všech vzdělanostních úrovní. Od dělnických profesí, jako jsou například obráběči, nástrojaři, frézaři, soustružníci, zámečníci či automechanici, přes středoškolsky vzdělané techniky a technology, až samozřejmě po vysokoškoláky," říká Pavla Kalousková z Národního ústavu odborného vzdělávání, která se zabývá vývojem trhu. Ve stavebnictví je zájem především o dělnické profese, zejména zedníky, v oblasti elektrotechniky jde opět o středoškoláky a vysokoškoláky. Mladí lidé jsou potřeba ale i v oblasti gastronomie, hotelnictví a turismu.

Mladí se rychle učí


Nedostatek lidí podle Martina Hegera brzdí nové investory a rozšiřování výroby ve stávajících firmách. Pravděpodobně se zvýší tlak na vládu, aby usnadnila příchod pracovníků i ze zemí mimo EU. Nouzi v oborech, kde chybí zaměstnanci, už nyní pomáhají řešit absolventi. "Například v technických oborech, v obchodu a IT je o ně rvačka," říká Aleš Křížek ze společnosti Robert Half, která vyhledává specialisty. Ale třeba mladí právníci, navíc bez praxe, mají co dělat, aby se uchytili.

Až dvě stě pracovních míst nabídne na Ostravsku pražská společnost Okin Facility. A již nyní ví, že v tomto regionu s vysokou nezaměstnaností je nedostatek potřebné kvalifikované pracovní síly. S absolventy bez zkušeností ale problém firma nemá. "Vzhledem k tomu, že u nás noví zaměstnanci absolvují sérii školení a pro svou práci jsou zaučeni, je pro nás podstatné, aby nové poznatky snadno a rychle vstřebali," říká Hana Stiborová, provozní manažerka Okin Outsourcing z Ostravy.

Možnost zaškolení vítají sami absolventi. "Jsou velmi vstřícní k tréninkovému programu. Během něj získají přesně takové znalosti a dovednosti, které uplatní v naší společnosti i v dalších letech," pochvaluje si Radka Pekelská, ředitelka lidských zdrojů pro Tesco v ČR a SR.


Nemají špatné návyky, jsou levní


Ředitelka společnosti pro lidské zdroje ACE Consulting Naďa Štullerová podotýká, že oproti minulým letům jsou dnešní absolventi již přece jen lépe připraveni pro pracovní proces. "Mají za sebou zkušenosti z brigád, pracovních poměrů, práce či různých stáží v zahraničí. Mají reálnější představu o tom, co je v práci čeká," říká.

Předností absolventů není jen ochota tvrdě pracovat a učit se novým věcem. "Společnost oceňuje možnost vychovat si absolventy podle svých standardů a firemní kultury, aniž by narazila na někdy nežádoucí návyky z předchozích zaměstnání," říká Juraj Eisel, ředitel personálního úseku ČD-Telematika.

Výše zmíněné výhody absolventů může zaměstnavatel získat za relativně nízkou cenu, protože nástupní mzda se často od výplaty zkušených pracovníků liší. A to i v případě IT, kde jsou i absolventi občas přepláceni konkurencí.


Neumí jednat s kolegy


Nelze sice všechny absolventy házet do jednoho pytle, nicméně mnoho z nich má i minusy, na které si stěžuje řada zaměstnavatelů. "Často jim chybí schopnost řešit praktické problémy a uplatňovat teorii v praxi," říká Pavla Kalousková. Školy by se podle zástupců firem měly více zaměřit na práci s informacemi, umění rozhodovat se a nést za své rozhodnutí odpovědnost. Za nedostatečnou často zaměstnavatelé považují také školní přípravu v oblasti cizích jazyků. Také zdůrazňují potřebu většího a aktivnějšího propojení škol s podnikovou sférou.

Podle Juraje Eisela mnozí absolventi nedokážou plně zhodnotit dopady firemní kultury na svou osobu. Nejsou plně připravení na zachování rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. To částečně souvisí i se schopností vyrovnat se s pracovním nebo osobním neúspěchem.