Jediné, co zbývá, je výběr jiného cenového programu, nebo-li vhodnějšího typu účtu. Platí to nejen u hlavního konta, ale také při otevírání dalšího účtu, který může sloužit jako finanční rezerva.

Poplatky nejsou nízké

Ve srovnání se zahraničními peněžními domy rozhodně nelze říci, že by tuzemské banky byly levné. Podle zprávy Evropské komise se sice Česká republika z hlediska zisků bank z běžných účtů sice pohybuje pod průměrem Evropské unie, nicméně to ještě příliš nevypovídá o tom, že bankovní poplatky jsou zde malé.

"Poplatky na účtech v bankách jsou tak vysoké, že standardní klient má na svém kontě každý měsíc nominálně méně, než kolik původně na účet vložil. Jeho peníze se tak nezhodnocují, ba ani nezůstávají ve stejné výši," tvrdí Patrik Nacher, provozovatel internetového serveru bankovnipoplatky.com.

Největším hříchem českých bank není cena za vedení účtů, ale poplatky za transakce. Právě tyto položky aktivnějším klientům velmi výrazně prodražují bankovní služby. Stačí častěji zadávat příkazy k převodu či vybírat hotovost z bankomatů a celkové náklady se pak šplhají hodně vysoko.

Podle výsledků anket, které vloni a letos probíhaly na serveru bankovnipoplatky.com, klientům nejvíce vadí poplatek za příchozí platbu a zpoplatnění výběru hotovosti z bankomatu vlastní banky.

Osamocený účet či balíček

Mít zcela osamocený běžný účet bez napojení na další bankovní služby téměř pozbývá smysl. I pokud by si člověk zřídil konto jen z důvodů zasílání výplaty od zaměstnavatele, vyplatí se používat alespoň nejobyčejnější elektronickou platební kartu (Maestro nebo Visa Electron). V takovém případě je lepší u některých bank již dát přednost balíčkovému kontu. Příkladem může být Komerční banka.

"Za obyčejný běžný účet klient platí 50 korun měsíčně. Poplatkově je tak výhodnější zvolit balíčkové Ideal konto, kde vedle vedení účtu má klient v ceně také elektronickou platební kartu a jeden výběr z bankomatů Komerční banky měsíčně," upřesňuje Romana Ondrůšková, tisková mluvčí Komerční banky. "Měsíční poplatek u Ideal konta činí 36 korun," dodává Romana Ondrůšková.

Obecně platí, že čím více klient využívá bankovních služeb, tím více se mu vyplatí se poohlédnout po balíčkových kontech. Obvykle jde o kombinaci účtu, některé aplikace přímého bankovnictví a platební karty. Kdyby klient všechny služby využíval samostatně, ročně by na poplatcích zaplatil až o několik set korun více.

Balíčkové účty přitom nabízejí prakticky všechny banky. Lidé mají na výběr z několika možností. Poplatkově výhodné konto je ale pro každého klienta jiné. Záleží na tom, o jakého klienta jde - tedy kolik a jaké operace na účtu provádí.

 

070309-30.jpg