Mohamed vede nad Ježíšem i Buddhou



Je vlivnější Buddha, Mohamed nebo Ježíš Kristus? Žebříčky nejvlivnějších lidí jsou populární po celém světě a nabízejí odpovědi i na nečekané otázky.

Pozoruhodný pohled nabízí kniha amerického spisovatele Michaela H. Harta s žebříčkem sta nevlivnějších osob historie. Číslem jedna je podle něj prorok Mohammed. Ježíš Kristus je až na třetím místě. Mezi představitele dvou největších světových náboženství se vklínil anglický fyzik Isaac Newton. Buddha je čtvrtý.

Na adrese www.euro100.org zase může internetová veřejnost až do 25. března hlasovat o pořadí 100 nejvlivnějších Evropanů v řadě kategorií od kultury, ekonomiky, politiky až po vědu či sport.

Žádný Čech mezi nominovanými není.

Největší prestiž a autoritu při volbě "těch nejvlivnějších" si ale zřejmě vydobyl americký časopis Time, který osobnost roku vybírá od roku 1927. Loni v prosinci překvapivě určil, že vítězem jste "vy".

Na obálce tak byla místo fotografie reflexní fólie, v níž se odrážela tvář čtenáře. Time tak chtěl vyzdvihnout uživatele internetu, kteří dokáží prostřednictvím milionů blogů či osobních stránek měnit svět kolem sebe.

Rozhodnutí označit anonymní veřejnost za nejvlivnější má ale svou logiku. I v českých reáliích.

Například šéf ČSSD Jiří Paroubek se nijak netají tím, že své názory pravidelně "konzultuje" s výsledky průzkumů veřejného mínění, jež si nechává zpracovat. A hvězda Strany zelených začala stoupat teprve poté, co se loni v únoru poprvé v průzkumech veřejného mínění přehoupla přes volitelnou hranici pěti procent.

Své žebříčky nejvlivnějších osob vydávají pravidelně i velké světové deníky.

Šestičlenná komise expertů pro britský list Guardian například vybírá sto nejvlivnějších osobností v britských médiích. Pravidelně je v čele generální ředitel korporace BBC, teď tedy Mark Thompson.

Ředitelé České televize a TV Nova se mezi nejvlivnější dostali i podle žebříčku HN.

Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění za nejvlivnější médium lidé považují Českou televizi (80 procent) a až poté Novu (73 procent).