Hudba na internetu vydělává miliony korun


Na internetu se nekupuje pouze elektronika či parfémy. Koupit "on-line" je možné i písničku. Čeští zájemci o hudbu už takto na internetu utratili více než milion korun. Vyplatí se jim to - jeden hit z internetového serveru vyjde průměrně na pětatřicet korun. Kvůli jednomu až dvěma singlům si tak milovníci hudby nemusí kupovat celé album.
Jen z i-legalne.cz, odkud je možno získat některé skladby i zadarmo, si za poslední tři měsíce stáhli zákazníci přes padesát tisíc skladeb. "Denně náš server navštíví patnáct až dvacet tisíc lidí," dodává Petr Peřina, marketingový ředitel i-legálně. Nyní má server i exkluzivní práva na nový singl Anety Langerové a navázal úzkou spolupráci se společností Coca-Cola.


Stovky zájemců o Anetu

"Nový singl Anety si už koupily stovky zájemců. O hudbu na internetu je stále větší zájem a nám jde hlavně o to, aby se lidé hudbu on-line naučili kupovat a pochopili, že toto bude nový způsob prodeje v budoucnosti," říká Petr Peřina.

Nakupování hudby v elektronické podobě funguje v tuzemsku od loňského listopadu, kdy ho téměř současně spustily i-legalně.cz a allmusic.cz.


O budoucnosti nového projektu přitom při jeho spuštění zapochyboval i jeden z kmotrů serveru i-legalne.cz, textař Michal Horáček: "Vsadil bych do tohoto projektu vlastní peníze? Nevím, je to na hraně."
Allmusic.cz z počátku spolupracoval pouze s nezávislými vydavatelstvími a v nabídce měl spíše nekomerční hudbu. Dnes je však situace jiná. "Momentálně máme v nabídce zhruba osmdesát tisíc skladeb. Tento týden zařadíme do nabídky i několik tisíc skladeb z vydavatelství Sony BMG," říká Ondřej Fridrich, tiskový mluvčí Vltava Stores, která server allmusic.cz provozuje.

Dvěma obchodům s legální hudbou přibyla letos ještě další konkurence. Mobilní operátor T-Mobile odstartoval službu t-music Play!. Ta umožňuje výběr ze čtyř set tisíc skladeb největších hudebních vydavatelství. Velký zájem je zatím podle Martiny Kemrové z T-Mobilu o Madonnu a poslední singl My Chemical Romance.

Poplatky za písničky začínají na pětadvaceti korunách a následně se odečítají z účtu za telefon. Zatím ale není možné stahovat hudbu do mobilních telefonů, jen do počítače. "Stahování přímo do mobilů spustíme v druhé etapě," říká Jiří Janeček z T-Mobilu.

Do mobilů lze zatím stahovat jen vyzváněcí nebo uvítací tóny. "Největšími hity loňského roku byla ústřední píseň ze seriálu Ordinace v růžové zahradě a ke konci roku si zákazníci oblíbili tklivý song Spomal slovenské kapely Peha," dodává Jiří Janeček.

Deset procent ve světě

Ve světě je deset procent veškeré hudby prodáváno právě prostřednictvím hudebních serverů. Nejznámějším severem s legální hudbou je iTunes. Ten nabízí více než tři a půl miliónu skladeb průměrně za devadesát devět centů (kolem jedenadvaceti korun).

Podobný sortiment nabízí i obchod Amazon.com. Velcí konkurenti českých projektů se ale zatím zastavili na hranicích měnové unie a čekají na zavedení eura v zemích střední a východní Evropy.