Výstava Slezsko, perla v české koruně, kterou připravila Národní galerie v Praze a která probíhá až do 9. dubna ve Valdštejnské jízdárně, není pouze historickou expozicí. Ukazuje kulturní vztahy Čech a Slezska od období gotiky po baroko. "Na výstavě lze nalézt skupiny uměleckých děl, která spolu vedou dialogy přes propasti času a místa," říká jeden z kurátorů přehlídky Vít Vlnas, který je zároveň i šéfem Sbírky starého umění Národní galerie v Praze.

HN: Laikovi se výstava jeví trochu jako řešení nějakého odborného, těžko pochopitelného problému. Je nějaký klíč, jak výstavu snadněji "přečíst"?

Neměli jsme nijak v úmyslu vodit diváka za ruku jako malé dítě. Prvotním smyslem této přehlídky není řešení velmi odborných problémů, ty jsou rozvíjeny ve vědeckém katalogu. Výstava sama ale může oslovit i návštěvníka, který o historickém a kulturním pozadí česko-moravsko-slezských kontaktů nemá ani tušení. Stačí, když se bude pozorně dívat kolem sebe: koncentrace špičkových originálů je zde mimořádná. Existuje však i druhá rovina, a sice hledání a nacházení skupin uměleckých děl, která spolu vedou dialogy přes propasti času a místa.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.