Předčasné ukončení leasingové smlouvy se prodraží




Pořídit si automobil na leasing nebo na úvěr je docela velký rozdíl, zvlášť díky finančním podmínkám, které musíte coby nájemce auta dodržet. Při pořízení vozu na leasing totiž vždy skládáte zálohu, která je minimálně deset procent z ceny auta, může být však i vyšší.

Při dalším porovnání leasingu s bankovním úvěrem pak platí výhody, jako je dostupnost a rychlost vyřízení žádosti. Například při pořízení automobilu s cenou do 300 tisíc korun nemusí u některých leasingových společností podnikatelé předkládat daňové přiznání.

Další výhodou pro ně je i zkrácené daňové odpisování, ale pokud se rozhodnete pro předčasné splacení nebo mimořádnou splátku bývá cena za takovou službu poměrně vysoká, a to v řádech tisíců korun.

Nově však některé leasingové společnosti umožňují klientům z řad nepodnikajících fyzických osob doplacení leasingu bez sankcí. Jiné účtují fixní poplatek.

"Při žádosti o předčasné ukončení leasingové nebo úvěrové smlouvy doplacením, dostane klient kalkulaci, která zohledňuje to, že klient hradí budoucí splátky najednou a celkovou částku odúročujeme," vysvětluje Jan Dryák, tiskový mluvčí ČSOB Leasingu. "Klient zaplatí méně, než by platil při normálním splácení, ale uhradí i poplatek za předčasné ukončení smlouvy ve výši pět tisíc korun," dodává.

Co však může leasing finančně zvýhodnit, jsou různé akce, které leasingové společnosti nabízejí ve spolupráci s nasmlouvanými autoprodejci. Například u CAC Leasingu zvýhodňují vozy značky Renault nebo Honda, ČSOB Leasing pak Mazdu, Suzuki nebo Mitshubisi.

O oblibě leasingu svědčí i to, že v loňském roce profinancovaly leasingové společnosti nákupy za miliardy korun a v případě porovnání uvádějí, že stále financují výrazně více automobilů na leasing než na úvěr.

"U společnosti CAC Leasing je leasingovým pronájmem financováno 89 procent smluv a pouze jedenáct procent jsou smlouvy úvěrové, " říká Jiří Vintr vedoucí oddělení autoleasingu CAC Leasing.