Roman Šmucler: Zubařů je dost, problém je v systému pojištění


Nejzdravější zuby mají Švýcaři, říká Roman Šmucler z pražské soukromé kliniky Asklepion. Příčinou je systém zdravotního pojištění, díky němuž je pro ně ekonomické starat se o své zuby tak, aby zubaře nepotřebovali. V Česku je tomu naopak.


HN: Jakou úroveň má podle vás česká stomatologie?

V Evropě určitě nadprůměrnou. Je horší než ve Švýcarsku, Německu nebo ve Švédsku, ale dramaticky lepší než v Británii nebo ve Francii. Je to dáno jednak tradicí tohoto oboru u nás, jednak systémem zdravotnictví po roce 1989. Zatímco české zdravotnictví obecně funguje stále v socialistických intencích, devadesát devět procent stomatologů je soukromých. Řada z nich však pouze za pár korun zprivatizovala svou původní ordinaci a pracují v ní stejně jako kdysi.


HN: Hodně se mluví o tom, že až tahle generace zubařů odejde do důchodu, nebude se mít o naše zuby kdo starat. Myslíte, že je situace opravdu tak dramatická?

Ne, zubařů je naopak nadbytek. Ve srovnání se směrnými čísly z doby socialismu jich máme samozřejmě méně, ale tehdy měl každý vedle obvodního ještě závodního zubaře. Navíc lidé o své zuby obecně lépe pečují. Dobří pacienti už dneska vlastně zubaře nepotřebují, chodí na kosmetické zákroky a sem tam se objeví nějaká drobnost, takže péče bude dramaticky ubývat. Málo zubařů nemáme ani v porovnání s těmi zeměmi, které jsou v oboru na nejlepší úrovni. Jiná věc je, že řada zubařů má problémy se zdravotními pojišťovnami. I když jsem docela úspěšný mezinárodní stomatolog, na smlouvu s pojišťovnou jsem nedosáhl, takže si pacienti v Asklepionu musí hradit i věci, na které by měli z pojištění nárok.


HN: Je podle vás systém úhrad za stomatologickou péči dobře nastaven?

V současném systému je zubař, který špatně vyvrtá zub, takže z něj plomba brzy vypadne, lépe placený než zubař, který svým pacientům dělá jen kontroly, protože mu plomby nevypadávají. Systém tím také podporuje, aby si lidé nečistili zuby, protože jim je vždycky někdo spraví. Nejzdravější zuby na světě mají Švýcaři, ti zubní pojištění úplně zrušili a stát jen dohlíží na to, aby se děti naučily dobře čistit chrup. O tom, jak ekonomika léčí, dobře vypovídá studie provedená právě v hraničních oblastech Švýcarska a Německa. Jde o stejnou populaci, ale Němci mají třikrát více kazů, protože jim je všechno hrazeno z pojištění. Švýcaři o své zuby pečují lépe, vědí, že si zubaře budou muset zaplatit.


HN: Kde bychom se mohli ještě inspirovat?

Nejdál jsou ve Švýcarsku a ve Švédsku, kde funguje model s řadou kontrolních mechanismů. Ty brání rozkrádání finančních prostředků. My bohužel napodobujeme neefektivní systém německý a rakouský. V Česku se hodně mluví o tom, kde na zdravotnictví vzít peníze. Jenže zdravotnictví samo o sobě je také největší byznys na světě, například v USA tvoří čtrnáct procent HDP. Neekonomické zdravotnictví pak ničí ekonomiku zejména ve srovnání se zeměmi, které do něj naopak vkládají až příliš málo prostředků, například ve srovnání s "asijskými tygry". Velké problémy s tím má třeba Německo. Je to největší světový exportér, vyváží víc než USA, ale nese takovou zátěž sociálního státu včetně zdravotnictví, že se zisk rozplyne. n