Externí studenti si na Slovensku připlatí


Slovensko chce razantně snížit počet dálkově studujících na vysokých školách. Ministr školství Ján Mikolaj jmenovaný za Slovenskou národní stranu nedávno předložil novelu vysokoškolského zákona, která zavádí za toto studium školné.

Stát chce hlavně ušetřit


Vláda chce ušetřit státní dotace, které školy na studenty získávaly, ještě další změnou - zákazem bezplatného studia souběžně na dvou a více vysokých školách. Roční náklady na jednoho studenta činí zhruba 90 tisíc korun, z toho dotace tvoří třetinu.

"Kvalita externího studia je velmi špatná. Snížením počtu externistů se úroveň vzdělání zvýší. Školy mohou v budoucnu přijmout maximálně 50 procent externistů," vysvětlil ministr. Dodal, že s výjimkou denního studia mohou být zpoplatněny i další formy studia.

Změn připravuje víc. Novela se dotkne i přednášejících. Ministerstvu se nelíbí, že někteří profesoři vyučují na více univerzitách, a chce proto zavést registr pedagogů. Přehledná evidence by měla zabránit působení tzv. létajících profesorů.

V současné době studuje na Slovensku dálkově více než 76 tisíc vysokoškoláků. Z Česka je jich tu v různých formách studia zapsáno 466. V tomto akademickém roce evidují školy okolo 4000 studentů, kteří studují bezplatně na dvou i více vysokých školách. Školné má za cíl snížit tento počet na polovinu. Pomoct má i centrální registr studentů, který se připravuje.

Radši škola v Česku


"Vysokoškolák má právo na jedno bezplatné vysokoškolské studium. V případě, že studuje na dvou fakultách, resp. studijních programech, nebo si studium uměle prodlužuje, musí za něj zaplatit," vysvětluje Helena Poláková z ministerstva školství.

Katka a Zuzka jsou sestry, které také dálkově studují, ale v Česku. Před několika dny získaly bakalářský titul na Vysoké škole podnikání v Ostravě. Pokračovat ve studiu chtěly doma - na Slovensku. Návrhy ministra školství je hodně znepokojily.

"Rozmyslely jsme si to, chceme na české škole zůstat. Když si spočítáme všechny náklady včetně jízdného a noclehů, vyjde nás to na polovinu," tvrdí. Bojí se, že uvažované poplatky překročí jejich finanční možnosti.

Přesnou sumu, kolik by měli studenti platit, zatím nikdo nevyslovil. Šéf parlamentního výboru pro školství Ferdinand Devínský je přesvědčen, že zpoplatněním externího studia se ministerstvo snaží dostat i k povinnému školnému u denního studia.

"Vzniknou tři kategorie studentů. Denní, kteří nic neplatí, externisté, kteří studují podle současných, jak se říká zvyklostí, a externisté, kteří budou platit podle nových zásad. Všichni dostanou stejný diplom. To přece není udržitelná situace," prohlásil Devínský.
/Od naší zpravodajky/