Společné zdanění manželů může přinést úspory i v řádu desítek tisíc korun. Platí úměra - čím větší je rozdíl v příjmech manželů, tím více se jim společné zdanění vyplatí. Naopak manželské páry, které mají srovnatelné příjmy, na společném zdanění nevydělají nic.


Změna daňového pásma
Společné zdanění příjmů je založeno na tom, že si manželé sečtou své základy daně, čímž vypočtou společný základ daně a rozdělí ho na dvě stejné části. V důsledku toho se jim mohou vytvořit lepší podmínky pro zdanění. Manžel či manželka s vyšším příjmem se může dostat do nižšího daňového pásma, anebo vyšší pásmo postihne menší část jeho (jejího) základu daně. Je to výhodné i přesto, že druhému partnerovi se naopak zvýší daň.
Typickým příkladem, při němž společné zdanění přináší velké úspory, je situace, kdy jeden z partnerů neměl v uplynulém roce žádné zdanitelné příjmy. Třeba když je manželka na mateřské dovolené. Úspory na daních pak mohou podle výše příjmů manžela činit i několik desítek tisíc korun.
Společné zdanění je v uvedeném případě výhodné také z toho důvodu, že i manželka (manžel) bez vlastních příjmů může odečíst od vypočtené daně základní slevu na poplatníka (7200 korun ročně). Bez společného zdanění by to možné nebylo, protože by tento poplatník žádnou daň neplatil.

Kdo daní společně
Společné zdanění ale nemohou využít všechny rodiny. Zákon o daních z příjmů stanoví přesná kritéria. Podmínkou k uplatnění společného zdanění podle § 13a odst. 1 zákona je, aby manželé vyživovali alespoň jedno dítě žijící s nimi v domácnosti. Za vyživované dítě se považuje nejen vlastní dítě poplatníka. Může jím být také osvojené dítě, potomek jen jednoho z manželů nebo dokonce vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Současně se musí jednat o nezletilé dítě nebo již dospělé, které se ale soustavně připravuje na budoucí povolání (například student vysoké školy), a to maximálně do věku 26 let.
Společné zdanění mohou manželé uplatnit, pokud podmínku vyživování alespoň jednoho dítěte žijícího s nimi v domácnosti splní nejpozději poslední den zdaňovacího období. Zákon totiž nestanoví, že dítě musí manželé vyživovat po celý rok. To znamená, že manželé mohou společné zdanění využít, jestliže kdykoli v průběhu uplynulého roku v domácnosti vyživovali dítě - například jen týden či měsíc.
Podmínku splní i tehdy, když vyživovali dítě ve věku do 26 let, které s nimi žije domácnosti s tím, že dítě ukončilo v průběhu roku studium na vysoké škole a poté nastoupilo do pracovního poměru.
Pro mnohé ale bude problémem, že společně danit mohou pouze manželé. Lidem, kteří ve společné domácnosti pečují o dítě, ale žijí jako druh a družka, je tato výhoda upřena.

Kdy nelze danit společně
Existují ale případy, kdy manželé, byť pečují o nezletilé dítě, společné zdanění uplatnit nemohou. Například pokud jeden z manželů má stanovenou daň z příjmů paušální částkou. Společné zdanění vylučuje rovněž případ, kdy manžel(ka) využívá manželku (manžela) jako spolupracující osobu v podnikání. Tato osoba na sebe přebírá část příjmů, podobně jako je tomu u společného zdanění. Obě varianty mají pro a proti, a především se vzájemně vylučují. Záleží na konkrétní situaci, co se vyplatí více. Převedení části zisku na spolupracující osobu se ale týká jen podnikatelů, zatímco společné zdanění mohou při splnění určitých podmínek využít všichni poplatníci.


Daňové přiznání
Uplatní-li manželé společné zdanění, musí každý z manželů podat své daňové přiznání. Toto daňové přiznání podávají ve stejné lhůtě. Po uplynutí termínu pro podání daňového přiznání už nelze způsob stanovení základu daně uplatněný v daňovém přiznání měnit. n

070220_IN_06_1.gif

070220_IN_07_1.gif

Nejčastější otázky
* Žijeme s družkou ve společné domácnosti, můžeme uplatnit společné zdanění manželů?
Nemůžete. Institut společného zdanění manželů byl vytvořen pro podporu rodin s dětmi a mohou jej využít pouze manželé vyživující alespoň jedno dítě v domácnosti.
* Můžeme uplatnit společné zdanění manželů v případě, že jsme se v průběhu zdaňovacího období rozvedli?
Pokud se manželé v průběhu zdaňovacího období rozvedou, nelze uplatnit společné zdanění manželů, neboť nesplní podmínku uvedenou v ustanovení § 13a odst. 6 zákona o daních z příjmů, podle které podávají daňové přiznání oba manželé.
* Žijeme s manželem ve společné domácnosti, ve které vyživujeme nezletilé dítě, ale každý máme jiné trvalé bydliště. Můžeme využít společné zdanění manželů?
Ano, pro možnost uplatnění společného zdanění manželů není rozhodující trvalé bydliště (může být rozdílné), ale splnění podmínky společné domácnosti (§ 115 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů).
* Lze uplatnit společné zdanění i v případě, že má manžel příjmy ze zahraničí?
Ano, předmětem daně jsou příjmy ze zdrojů na území Česka i ze zdrojů v zahraničí.
Za loňský rok budeme s manželkou naše příjmy zdaňovat společně. Mé daňové přiznání mi zpracovává poradce, takže ho podávám až v červnu. Kdy má přiznání podat moje žena?
Daňové přiznání podávají manželé z hlediska společného zdanění ve stejné lhůtě. Proto i manželka by měla na finanční úřad podat plnou moc k zastupování daňovým poradcem a své daňové přiznání podat také do konce června.
* Manžel už podal daňové přiznání a pak zjistil, že by se nám vyplatilo společné zdanění. Lze to ještě napravit?
Podle § 13a odst. 7 zákona o daních z příjmů po uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání nelze způsob stanovení základu daně a daně formou společného zdanění uplatněný v daňovém přiznání měnit. V tomto případě ale lhůta pro podání daňového přiznání ještě neuplynula, a tak je možné podat opravné daňové přiznání.


Jaké jsou největší výhody a nevýhody společného zdanění manželů?
Hlavní výhodou společného zdanění manželů je v případě jejich rozdílných příjmů úspora na dani z příjmů v řádech tisíců až desetitisíců korun. Nevýhodou je stále ještě malé povědomí lidí o způsobu vyplnění formulářů přiznání, administrativně je pro ně celý proces navíc mnohdy velmi náročný.
Alena Foukalová, daňová poradkyně