Pan Ladislav, který si nepřeje zveřejnit příjmení kvůli své pověsti v okolí, vedl až do svých 55 let spořádaný život.

Od rozvodu bydlel společně se svojí matkou v malém bytě na ostravském sídlišti.

Jako pracovník bezpečnostní služby si sice příliš nevydělával - jeho čistá měsíční mzda nepřesáhla 13 tisíc - ale i po zaplacení čtyřtisícového nájmu dokázal se zbytkem peněz vcelku vyjít a neměl žádné finanční potíže.

Zlom přišel před pěti lety. V květnu roku 2002 si u nebankovní úvěrové společnosti vzal půjčku devět tisíc korun na nákup videa. Splácet pět set korun měsíčně ale vydržel jen půl roku.

V srpnu téhož roku si přitom vzal další úvěr. Video už mu nestačilo, pořídil si rovnou DVD přehrávač.

Přestože nedokázal splácet ani první půjčku, zadlužoval se stále víc a víc.

Do konce roku 2003 si půjčil peníze ještě pětkrát, nejvíce 50 tisíc korun. Koupil si další video, mobilní telefon a nakonec i osobní automobil. Chorobná potřeba nakupovat a touha žít nad své poměry nakonec přivedla ke dveřím jeho bytu exekutora.

Pan Ladislav před rokem uznal dluh ze tří úvěrů a zavázal se splácet 1300 korun měsíčně. Doposud nezaplatil ani korunu, a tak ho vbrzku čeká exekuce.

Podobný příběh není ojedinělý. Letos by podle Hynka Filipa z vymahačské společnosti Sampa Invest mohlo nastat až 450 tisíc exekucí. Dluhy přitom nedosahují závratných částek. Ze tří čtvrtin jde o částky pohybující se kolem deseti tisíc korun.

Související