PETR ŠMOLKA, PSYCHOLOG: Nakupování může být velmi drahá droga

Potulujete se rádi po nákupních centrech a kupujete spoustu zbytečností? Podle psychologa Petra Šmolky může chorobná závislost na nakupování - takzvaný shopaholismus - skončit i návštěvou exekutora ve vaší domácnosti.


HN: Jak se člověk stane závislým na nakupování? Co bývá příčinou takzvaného shopaholismu?

Shopaholismus není ničím novým pod sluncem. Nakonec, co jiného byly ženy nadměrně marnivé či rozmařilé. Připustíme-li ale, že i závislost na nakupování může být stavem chorobným, pak pro ni platí podobné zákonitosti, jako pro všechny ostatní typy závislostí. Ke vzniku přispívá prakticky vždy souběh tří faktorů: osobnostních předpokladů, životní situace a setkání s patřičnou drogou.


HN: Jaké lidi shopaholismus postihuje nejčastěji?

Rizikovou skupinou jsou lidé zvýšeně sugestibilní, sociálně izolovaní, profesně nespokojení, bez aktivních zájmů a často i celkem slušně finančně situovaní. Shopaholiky bychom asi jen těžko hledali mezi bezdomovci. Ani ti, co žijí doslova z ruky do úst, nepatří zpravidla mezi nejohroženější shopaholismem.


HN: Jakým způsobem lze chorobné nakupování léčit?

Podobně jako ostatní typy závislostí. Snad jen s tou výhradou, že na chorobné nakupování nebyl dosud vynalezen žádný "antabus". Škoda! Představte si danou látkou nadopované nešťastníky, kteří při pokusu cokoli zbytného nakoupit potupně vrhnou! U shopaholismu půjde tedy nejčastěji o léčbu, která by shopaholikovi pomohla rozpoznat zdroj a skrytý smysl jeho závislosti. Účinná může být i tzv. "substituční" léčba, kdy se jeden typ závislosti nahradí jinou, společensky přijatelnější. Pokud by chorobné nakupování bylo nahrazeno třeba joggingem, který také může poskytovat pocity slasti, pak nepochybně půjde o menší a hlavně výrazně lacinější "zlo".


HN: Znáte případy, kdy shopaholismus dovedl člověka až do dluhové pasti?

Jeden z mých kamarádů pracuje jako soukromý exekutor. Vedle zkrachovalých podnikatelů a podvodníčků patří shopaholici a jejich rodiny k jeho častým klientům.


HN: Existuje jednoduchý návod, jak se s chorobným nakupováním vyrovnat, nebo je potřeba vždy pomoc odborníka?

Ne, neexistuje! Na druhou stranu alespoň na počátku lze mnohé zvládnout svépomocí. Hledáním a nalezením jiných zdrojů slasti - v práci, ve vztazích, zájmech... Také není moc dobré jít "droze" příliš naproti. Víkend strávený v šumavských hvozdech je jistě lepší volbou než víkend prožitý šmejděním po nákupních zónách. Což mimochodem platí nejen pro ty, co jsou ohroženi rizikem shopaholismu...