O kosmických aktivitách americké astronautky Lisy Nowakové se toho veřejnost nikdy moc nedozvěděla. Počátkem února se však tato vysoce kvalifikovaná žena dostala do hlavních zpráv celé planety činem, který hravě zvládne každý nevzdělaný kriminálník. Na parkovišti letiště ve floridském Orlandu v převleku napadla jistou Colleen Shipmanovou a pokusila se ji unést. A ještě ke všemu se to ani nepovedlo.

Důvod?

Podle vlastních slov chtěla Lisa Nowaková své oběti "rozmluvit" vztah s astronautem Williamem Oefeleinem, do kterého se zamilovala. Pokud jí soud pokus o únos nebo dokonce o vraždu dokáže, hrozí jí až doživotní trest.

"Je to tragická událost," komentovala případ Shana Daleová, zástupkyně administrátora NASA. "Pro nás je to navíc velmi neobvyklá situace, k níž se budeme muset nějak postavit." Naznačila také, že se kosmická agentura potřebuje ujistit, jestli její psychotesty, jimž se astronauti podrobují, stejně jako další lékařské procedury, byly dostatečné.

Američtí astronauti absolvují testy a prověrky, které se dají srovnávat snad jen s pozorností, jaká je věnována posádkám jaderných ponorek. Procházejí kontrolami nejen před vesmírnými lety, ale i po návratu z mise. Nároky na ně ještě stouply díky dlouhodobým pobytům na Mezinárodní kosmické stanici. Vedení

NASA proto případ Lisy Nowakové zjevně zaskočil. Je o to nepříjemnější, že před kosmickou agenturou stojí mnohem náročnější úkoly, než byly dosavadní lety v okolí Země. Stavba trvalé základny na Měsíci a pilotovaná expedice k Marsu vystaví psychiku astronautů nesrovnatelně větší zátěži a jakékoliv selhání by mělo nedozírné následky. Čin Lisy Nowakové tak možná přišel pro NASA paradoxně právě včas.

Představitelé agentury proto také zareagovali s neobvyklou rychlostí. Nejenže Lisu Nowakovou okamžitě zbavili letového statusu (William Oefelein však v řadách létajícího personálu zatím zůstává), ale pustili se i do prověřování jejích zdravotních materiálů. Současně se rozhodli podrobit kontrole metodiku provádění testů, stejně jako požadavky na osoby, které testy vypracovávají a vyhodnocují.

"Musíme odpovědět na řadu naléhavých otázek," upozorňuje Shana Daleová. "Mimo jiné budeme hodnotit, kdo má testování astronautů provádět, jak často nebo jak vlastně na výsledky testů reagovat a promítat je do činnosti týmů."

Představitelé NASA přiznávají, že vlastně ani nevědí, na jaké příznaky by se jejich specialisté měli při testování soustředit. Jejich dosavadní hodnocení Nowakové totiž bylo bez výjimky vynikající. Současně ale upozornili, že astronautka je stále ve stavu amerického vojenského námořnictva v hodnosti kapitána a pro NASA pracuje jen jaksi "na vedlejší úvazek". Chyba tedy mohla vzniknout i při komunikaci a předávání osobních materiálů mezi těmito složkami.

Dosavadní hvězdná kariéra Lisy Nowakové však příliš mnoho prostoru pro hledání systémových chyb nedává. Možná se jen ukáže, že i astronauti jsou pouze lidé, kterým se jejich city občas vymknou z kontroly. A žádný psycholog s tím nic nenadělá. Znepokojující ovšem je, že to platí i pro "přízemnější" zaměstnání, na kterých však bezpečnost lidí závisí mnohem víc.


Životopis Lisy Marie Nowakové

Narodila se 10. května 1963 ve Washingtonu. Navzdory slovanskému jménu má italský původ. Je římskokatolického vyznání a angažuje se v organizaci italských Američanek. Vystudovala Námořní akademii a dosáhla titulu master of science v oboru leteckého a kosmického inženýrství. Na více než třiceti typech letadel nalétala v roli vojenského testovacího pilota 1500 hodin. S NASA nepravidelně spolupracovala už od roku 1985, v týmu astronautů je od roku 1996. Do vesmíru se podívala na palubě raketoplánu Discovery při misi STS-121 v červenci 2006. Během třináctidenního letu byla jako palubní specialista odpovědná za činnost robotického ramene při výstupech astronautů do volného prostoru. Je vdaná, má tři děti. Mezi její záliby patří cyklistika, běh, jachting, vaření, sbírání razítek, hra na piano, skládání puzzle a pěstování afrických fialek.

070222_hx_09a.jpg