Petra Benešová
Ačkoli student nemá právě v úmyslu stát se technikem, přesto se na tento obor přihlásí. Důvod? Naděje na přijetí je jedna z nejvyšších a on chce mít diplom. Tento trend technické školy nevítají, počet "přeběhlíků" z jejich prvních ročníků je pak vysoký. "Na druhou stranu diplom dostanou opravdu jen ti nejlepší," říká Václav Havlíček, rektor Českého vysokého učení technického v Praze.

Než se rozhodnete
Pokud chcete studovat na vysoké škole, zamyslete se nejprve nad svými zájmy a koníčky. Děláte něco tak rádi, že byste se tím chtěli zabývat celý život? Jestliže ano, máte vyhráno a volba školy pro vás nebude nic těžkého. V případě, že na otázku neumíte jednoznačně odpovědět, bude výběr problematičtější, ale ne natolik, abyste ho nezvládli. "Zeptejte se svých rodičů, učitelů a jiných dospělých, kteří vás dobře znají. Určitě umějí objektivně posoudit vaše možnosti," radí Mária Gáliková, hlavní metodička vzdělávání společnosti Tutor.
Při hledání "vaší školy" je dobré si uvědomit, že studium vytouženého oboru v sobě může skrývat různá úskalí. Součástí studijních programů bývají předměty, které přímo nespadají do daného oboru, a přece je jejich absolvování nezbytné. Není od věci si také odpovědět na otázku, zda po studiu hodláte ve svém oboru i nadále působit. "Hodně studentů se rozhodne pro určitou vysokou školu na základě momentálního zájmu. Jenže špatná možnost seberealizace po skončení studia nebo rovnou nástup na úřad práce nejsou zrovna tou nejrůžovější vyhlídkou," dodává Mária Gáliková.

Co musíte umět?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože požadavky každé vysoké školy se trochu liší: jiné nároky kladou na své studenty třeba právnické fakulty a něco jiného vyžaduje studium informatiky. Existuje však několik dovedností, které jsou obecně užitečné a které přinášejí studentům výhodu.
1. Samostatnost ve studiu. Systém vysokoškolského studia, rozdělený na přednášky a semináře, vyžaduje, aby byl student aktivní a dokázal na některé otázky hledat odpovědi sám nebo s pomocí spolužáků. Často není prostor na podrobné probírání každého problému s přednášejícím učitelem.
2. Schopnost vyhledávat zdroje informací. Zřejmě se vám také stane, že po příchodu na první přednášku dostanete dlouhý seznam literatury, kterou máte sehnat, nastudovat nebo si alespoň částečně pročíst. Dá se to zvládnout, když víte, kde a jak máte hledat. Knihovní a informační systémy poskytují ohromné množství dat a je na vás, jak je dokážete využít.
3. Umění pracovat s literaturou a textem. Tato dovednost úzce souvisí s tou předcházející. Vždyť na co je studentovi kopa literatury, kterou nestihne přečíst nebo u níž vůbec neporozumí tomu, o čem pojednává? Jediným způsobem, jak se naučit pracovat s textem, je častý trénink čtení a porozumění obsahu. Dělejte si poznámky z toho, co čtete, a snažte se, aby byly vaše zápisky srozumitelné i pro někoho jiného než pro vás.
4. Souvislé a kultivované vyjadřování. Ne nadarmo se říká, že "líná huba, holé neštěstí". Platí to i v tomto případě, hlavně u oborů, které vyžadují určitou slovní zásobu (studium práva, učitelství, psychologie, managementu, politologie atd.). Jak se s touto záludností vypořádat? Čtěte! Nejenže získáte rozsáhlý všeobecný přehled, ale také si zapamatujete řadu vhodných slovních spojení a podpoříte svou vyjadřovací schopnost.

Více přihlášek = větší úspěch?
Mnozí studenti si myslí, že čím více přijímaček absolvují, tím větší mají šanci na úspěch. "Platí to jenom tehdy, když věnují přípravě dostatečnou pozornost a péči," tvrdí Mária Gáliková. Není dobré snažit se za každou cenu stihnout snad všechny přijímačky v republice. Výsledkem může být, že stres, který každé zkoušky provází, bude velmi vyčerpávající a student nakonec nezvládne ani jedny.
Když si vybíráte školy, berte v úvahu i fakt, jak daleko jsou vzdáleny od sebe navzájem i od místa vašeho bydliště. Někdy se může stát, že stanoví datum přijímaček na stejné nebo blízké dny a cestování napříč republikou nebude jednoduchá záležitost. Myslete i na skutečnost, že každá škola klade na uchazeče specifické požadavky. Čím víc přihlášek si podáte, tím rozsáhlejší znalosti budete muset mít.
Dobrým řešením je určit si takzvanou "školu druhé šance". Tedy takovou, o které víte, že vás na ni pravděpodobně vezmou. V tomto případě je však nejdůležitější jedna věc: za školu druhé šance si nikdy nevybírejte tu, která by vás normálně ani nenapadla. Takže když sníte o studiu práv, nevolte jako druhou možnost například stavařinu.

Před přijímačkami
Student by rozhodně neměl podcenit přípravu na zkoušky. Střední školy svým žákům nabízejí absolvování vzorových testů, některé lze najít i na internetu.
Také je možné projít přípravným kurzem různých vzdělávacích společností. Třeba půlroční na lékařskou fakultu se čtyřmi sty lekcemi stojí osmnáct tisíc korun Za krátkodobý, víkendový zaplatíte tři až čtyři tisíce.
S výjimkou talentových zkoušek na umělecké školy platí, že před příjímačkami je třeba mít složenou maturitu. Může se také stát, že se na ně z různých důvodů nedostavíte.
"Záleží na každé škole, jak se postaví k omluvě za nepřítomnost ze zdravotních nebo jiných důvodů. Nemusí uznat ani příčinu, kterou bude sám uchazeč považovat za mimořádně závažnou," říká Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.
Obecně lze konstatovat, že vysoké školy, o které je zájem, nejsou moc nakloněné k vypisování náhradních termínů. Soukromé a méně žádané školy naopak bývají v těchto situacích daleko vstřícnější.

Testy, které neprověří paměť, ale schopnosti
V devatenácti městech a na devíti fakultách českých vysokých škol proběhnou od března do května poprvé přijímačky, které se budou lišit od těch ostatních. Více totiž prověří schopnost studovat než znalosti, které je třeba se naučit nazpaměť. Tyto Národně srovnávací zkoušky připravuje společnost Scio.
Skládají se ze čtyř testů - z cizího jazyka, matematiky, základů společenských věd a studijních předpokladů. Rozhodující bude výsledek posledního testu, protože prověřuje schopnosti a studijní nadání. Novým způsobem proběhne přijímací řízení například také na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, kde musí každý uchazeč do 19. května 2007 tento test dělat alespoň jednou. "Pokud jej absolvuje vícekrát, započte se mu nejlepší výsledek," říká mluvčí VŠE Miroslav Karlíček.

Školy s novými testy Scio
Pro všechny obory:
* Národohospodářská fakulta VŠE, Praha
* Fakulta sociálních studií MU, Brno
* Fakulta pedagogická OU, Ostrava
* Fakulta přírodovědecká OU, Ostrava
* Fakulta zdravotně sociální OU, Ostrava
* Fakulta pedagogická ZU, Plzeň
Pro některé obory:
* Filozofická fakulta UP Olomouc
* Fakulta humanitních studií UHK
* Fakulta multimediálních komunikací UTB Zlín

Grafy