Práva, ekonomie, nebo FAMU? Největší šance je na technice

Čas odevzdat přihlášku na veřejné či státní vysoké školy se krátí. Posledním dnem je 28. únor - datum, do něhož lze přihlášku elektronicky a písemně zaslat či osobně doručit. Soukromé vysoké školy si určují termín jejího podání samy.
Při výběru školy rozhodují hlavně studentovy schopnosti, dosavadní výsledky, jeho zájmy a představa, čím by se chtěl živit. "Výběr vysoké školy je rozhodnutí, které člověka ovlivní na mnoho dalších let. Přistupovat k němu stylem "hlavně, abych měl diplom" znamená ztrátu času a v důsledku i motivace a chuti do studia," varuje Mária Gáliková, hlavní metodička ze vzdělávací společnosti Tutor. Praktické je zvážit šance na přijetí a možnost uplatnění po absolvování školy.

K orientaci poslouží průzkum Ústavu pro informace ve vzdělávání (www.uiv.cz), který vyhodnocuje proběhlé přijímací zkoušky. Vyplývá z něho, že loni bylo přijato téměř 90 procent z přihlášených studentů na technické a chemickotechnologické obory. Zkoušky vůbec nemusí dělat například uchazeči o studium na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Na mnohé soukromé školy byli přijati všichni přihlášení uchazeči. Nastoupit na technickou či soukromou školu se tedy jeví jako nejsnazší, ovšem dostudují je jen ti nejlepší.

Nejméně studentů se před rokem dostalo na umělecké školy. Na filmových, výtvarných a hudebních fakultách pak uspělo 10 až 40 procent přijatých. Podobná situace byla na právech, medicíně a ekonomii.

Bez problémů se podle údajů Střediska vzdělávací politiky PF UK uplatní v praxi vedle vystudovaných ekonomů také programátoři, pedagogové, lékaři a technici.