Oleg Děripaska, pán hliníku a přítel Kremlu

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, přinášíme Vám nový seriál, který představí nejvýznamnější ruské miliardáře, jejich vliv na chod Ruska i cesty, jakými se dostali ke svým obrovským majetkům.

Kdysi kšeftoval s cukrem, později postával před hliníkárnou a přesvědčoval dělníky, aby mu prodali své akcie. Dnes bydlí v Londýně, je nejbohatším Rusem a v dubnu se navíc stane podílníkem největší hliníkářské firmy na světě, právě vznikající United Russian Aluminium Company. Devětatřicetiletý Oleg Děripaska, jehož majetek se odhaduje na více než 21 miliard dolarů, ostatně nikdy neměl malé cíle.

Krvavá koupel

Narodil se v rolnické rodině na jihu Ruska, což, jak naznačuje ruský tisk, není úplně ideální výchozí pozice pro rychlou kariéru. Přesto Děripaska vystudoval teoretickou fyziku na prestižní moskevské škole, přidal vysokou ekonomickou školu a ve svých 26 letech získal první ředitelské místo v hliníkárně v Sajansku. Jak je to možné?
Děripaska je prý výjimečně inteligentní, nedůvěřivý, hlavně využil nepřehledné ruské privatizace v devadesátých letech. Tehdy ruští zbohatlíci mohli získat podíly v mamutích postsovětských továrnách díky politickým konexím, skupování rozptýlených akcií přes prostředníky či domluvou s manažery jednotlivých firem.
Byla to krvavá lázeň, popisují tehdejší situaci v ruském hliníkářství noviny The New York Times. Občas byl některý z manažerů zmlácen, zmrzačen či zabit. Děripaska sám v roce 1994 jen tak tak unikl kulce nájemného vraha. To už hrál ale ve "vyšší třídě". Svým původním chlebodárcům prý totiž tak trochu vypálil rybník. Nejprve prý skupoval akcie pro bratry Čornyje (jeden z nich měl údajně styky s ruskou mafií), později pro ně "privatizoval" Sajanský aluminiový závod za peníze vytažené přímo z firmy. Jenže později bez jejich vědomí zvýšil počet akcií společnosti a sám tak závod ovládl.

Vzhůru přes manželky

Dalším tahem směřoval k ovládnutí sibiřského výrobce hliníků. V té době už začal vyhledávat politické konexe. Nejprve na úrovni místních gubernátorů, později přímo v Kremlu. A nejen na obchodní bázi.
Už v začátcích mu pomohlo manželství s dcerou tehdejšího prvního místopředsedy vlády Olega Soskovce. Není asi náhodou, že v intrice proti Čorným s ním spolupracovali zástupci státu v sajnském kombinátu. Jeho druhou ženou se pak stala nevlastní vnučka Borise Jelcina. Sám Děripaska odmítá prozradit, zda mu tohle spojení u nového pána Kremlu Vladimír Putina pomohlo či ublížilo. Nicméně je pokládán za Putinova oblíbence a nedávno prosákla zpráva, že se stane sponzorem "vylepšování obrazu Ruska v zahraničí".