Plat v Mittalu poroste o 5 procent

Průměrná mzda v největší domácí ocelářské společnosti Mittal Steel Ostrava letos poroste o 5,1 procenta. Po čtyřměsíčním vyjednávání se na tom minulý týden dohodli odbory s vedením firmy.
Pokud budou zaměstnanci plnit plán hospodářských výsledků, mohou se jim mzdy zvýšit o dalších 1,8 procenta. Dodatek ke kolektivní smlouvě na roky 2006 až 2008 podepsali předsedové všech dvanácti odborových organizací firmy a vedení společnosti.

Mittal Steel Ostrava se od ledna sloučil se svou bývalou dceřinou firmou Vysoké Pece Ostrava a nyní zaměstnává 8600 lidí. Loni měli lidé z Mittalu zaručený šestiprocentní mzdový nárůst, průměrný plat ve společnosti dosáhl 25 881 korun.
"Je to pro obě strany kompromis, ale jsem přesvědčen, že kompromis dobrý. Myslím si, že obě strany i naši zaměstnanci mohou být spokojeni," řekl generální ředitel Gregor Münstermann.

Odboráři z dojednaného kompromisu nijak zvlášť nadšení nejsou. "Strana odborů si dokáže představit i lepší výsledek sociálního vyjednávání, ale samozřejmě je to otázka dvou stran. Kolektivní vyjednávání nebylo jednoduché, ale bylo vedeno korektně a v přátelském duchu. Jsme rádi, že zaměstnanci mají částky, které byly dohodnuté, i požitky v platnosti od nového roku," uvedl jeden z odborových předáků Roman Bečica.

Podpisu mnohastránkového dokumentu předcházelo čtyřměsíční vyjednávání, což je podle personálního ředitele Jiřího Gwozdze přiměřená délka. "Jednak jsme tam museli promítnout novelu zákoníku práce a jednak jsme fúzovali s dceřinou firmou Vysoké Pece Ostrava," dodal.
Podle odborového předáka pecí Josefa Lejska nebudou zaměstnanci bývalé dceřiné firmy ztrátoví na výdělcích, protože se při vyjednávání zohlednily finanční nároky pecí. "Polepší si naši zaměstnanci, ale polepší si i zaměstnanci Mittalu," dodal.
Kolektivní smlouva v Mittal Steel Ostrava garantuje pět týdnů dovolené, mzdové příplatky nad rámec zákona za práci v noci, v odpolední směně, ve svátky, v nepřetržitém režimu a za práci ve zdraví rizikovém prostředí.

Zaměstnanci mají dále nárok na příspěvek 42 korun denně na stravu a na měsíční příspěvek na penzijní připojištění až 700 korun. Mohou dostat příspěvek na ozdravné a rekreační pobyty pro děti, příspěvek 10 tisíc korun při narození dítěte a bezúročnou půjčku na řešení bytové situace do výše 100 tisíc korun. Dostávají odměny při odchodu do důchodu, za pracovní či životní jubilea.
Odboráři i letos dostanou od vedení podniku na svou činnost dar 5,6 milionu korun, což je stejně jako v posledních čtyřech letech.

Akciová společnost Mittal Steel Ostrava je roční výrobou kolem tří milionů tun největším domácím výrobcem oceli. V roce 2005 vydělala 4,6 miliardy korun čistého zisku při výnosech 57 miliard korun. Největším vlastníkem firmy je Mittal Steel Holdings, kterou ovládá indický magnát Lakšmí Mittal.

Související

Komentáře ke článku