Pravé zlato našel až v derivátech


Michael Spencer o své hráčské minulosti mluví nerad. Existuje například legenda o tom, jak vydělal víc peněz hraním vrhcábů se šéfem Playboy Clubu Victorem Lownesem než ve svém povolání makléře. Další příběh popisuje, jak v roce 1995 vyhrál stovky tisíc liber tím, že se vsadil se svým kolegou při Světovém mistrovství ragby.
Jedenapadesátiletý Spencer mnohem raději vypráví o risku, který podstoupil, když před 20 lety založil za 50 tisíc liber ICAP, makléřskou firmu zprostředkovávající obchody pro bankovní domy.
Syn státního úředníka strávil dětství v Africe, vystudoval fyziku na Oxfordu a hodlal se stát astrofyzikem. Nakonec dal ale přednost finanční sféře, uvádí magazín Money Week. Ze zaměstnaní byl propuštěn celkem dvakrát, a to z makléřské firmy Simon and Coates a finanční společnosti Drexel Burnham. Vyhazov si vysloužil za obchodní pochybení, způsobil například velké ztráty na trhu se zlatem.
Podle listu The Times je však Spencer člověkem, který vždy přinášel kupu nových nápadů. Byl například jeden z prvních, který viděl potenciál na trhu s deriváty, a to se mu vyplatilo. Jeho společnost ICAP se v této oblasti stala jedničkou a získala světový věhlas. Když ale Spencer ICAP, později zvaný Intercapital, rozjížděl, dával sám sobě poloviční šanci na úspěch. "Měli jsme jen malou naději, že bychom mohli dlouhodobě přežít," říká.
Risk se mu vyplatil. V současnosti podle agentury Bloomberg zobchodují jeho makléři při průměrném dni 1,2 bilionu dolarů. Přestože se stále používá systém, kdy makléři vyřizují svoje nabídky a požadavky po telefonu, 50 procent obchodů se vyřizuje elektronicky a jejich podíl se stále zvedá.
"Já jsem ten chudák, kterého vidíte, jak sedí na pláži a čte Financial Times," říká o sobě Spencer, ale částka na jeho kontě neustále vzrůstá. Nyní je jedním z nejbohatších mužů v londýnské City. Spencerův osobní majetek se odhaduje na zhruba 400 milionů liber a asi 20procentní podíl, který vlastní ve firmě, kterou založil, vyjde v přepočtu na 1,3 miliardy dolarů.
A své peníze si Spencer umí užít. V roce 2005 například utratil milion liber za večírek, který uspořádal ve svém sídle v Saint Tropez. Na party si zaplatil zpěváka Robbieho Williamse, aby mu zazpíval k 50. narozeninám.
Loni chtěl Spencer podpořit Londýnskou akciovou burzu (LSE), když čelila snaze o převzetí americkým Nasdaqem. Šéfce LSE Claře Furseové proto nabídl spojení s ICAP. "Pomalu se všichni přesouváme do jediné oblasti a srážka je nevyhnutelná," řekl Spencer agentuře Bloomberg k trendu slučování burz. Později ale ze spojení sešlo. I tak by byl podle The Times ICAP díky svému elektronickému systému ideálním "zachráncem" LSE. Clara Fursová dokonce Spencera označila za jednoho z lidí, které v byznysu obdivuje nejvíce.