Pražská burza se včera poprvé ve své historii přehoupla přes 1700 bodů, když její index PX skončil na hodnotě 1718,4 bodu. Za letošních prvních pět týdnů tak již stačila takřka překonat výnos za celý loňský rok.
Zatímco letos si burza připsala již 6,19 procenta, v minulém roce, který patřil k jejím nejslabším, to bylo 6,95 procenta. Současný rychlý vzestup tak připomněl rok 2005, kdy se burze podařilo vyrůst o více než 40 procent. Experti ovšem očekávají příchod korekce nebo přinejmenším zpomalení růstu.

Burzu táhlo zahraničí
Velký vliv na vývoj burzy má dění na zahraniční trzích, které je zatím příznivé. V USA akcie minulý týden lámaly rekordy, neboť investoři sázeli na růst ekonomiky a na to, že inflace je pod kontrolou.
Na šestiletá maxima se dostaly také akcie na západoevropských trzích. Těm pomohl především růst maloobchodních titulů a ropných společností.
Právě příznivá nálada na vyspělých trzích a nákupy zahraničních investorů stojí podle analytiků za posilováním pražské burzy v posledních týdnech.
Nad hranici 1700 bodů vytáhla včera burzu Komerční banka, která vylétla o více než pět procent. Za nákupy stáli podle serveru Patria zahraniční investoři, jejichž zájem nakonec dotlačil emisi až na cenu 3461 korun za akcii. Podle Jana Procházky z investiční společnosti Cyrrus těžila Komerční banka i nadále z investičních doporučení.
Letošní růst na českém akciovém trhu mají ale "na svědomí" jiné dvě společnosti - Orco a CME, které od začátku roku již vyskočily o více než 25 procent. Důvod jejich posílení je podle Bohumila Pavlici ze společnosti BH Securities jasný. "Zatímco ostatní tituly postupně sílily v průběhu celého podzimu, Orco a CME to dohánějí až teď," říká. Za úspěchem obou firem stojí podle něj i jejich dobré výsledky a také malá likvidita, tedy nedostatek prodejců. Podle analytika Tibora Bokora ze společnosti Wood & Company čeká CME velmi dobrý rok.
"Trh je médiím celkově velmi pozitivně naladěn, cena za jednu akcii CME by se podle mne mohla koncem roku vyšplhat až ke dvěma tisícům korun," říká. Optimistický je i ohledně dalšího vývoje Orca. "Společnost chce v letošním roce přeskupovat portfolio, těžit by měla především z prodeje hotelové části," říká Bokor.

Akciový trh čeká oslabení
Podle analytika Roberta Kellera ze společnosti Patria Finance ale nasazené tempo růstu nemohou společnosti dlouho udržet. Zanedlouho by se podle něj měl ostatně zastavit i růst celého akciového trhu. "Očekáváme, že pražskou burzu zasáhne korekce, jejíž velikost se bude odvíjet od firemních výsledků, které budou zveřejněny na konci února," říká.
I další makléři připomínají, že od loňského června vyrostla akciová burza takřka o polovinu, korekce v prvním pololetí letošního roku proto není vyloučená. Menší oslabení trhu očekává i Tibor Bokor, kdy k němu ale dojde, si netroufá odhadnout.
Pro vývoj pražské burzy ale podle něj nebudou ani tak důležité výsledky firem, jako vývoj na zahraničních trzích. "Globální vliv má samozřejmě vývoj v USA, z rozvíjejících se trhů pak budou nejvíce pražskou burzu ovlivňovat Turecko a Rusko," tvrdí.
V dlouhodobém horizontu bude sice pražský trh podle analytiků posilovat, zisky ale nebudou zdaleka tak vysoké jako v letech 2003 až 2005, kdy pražská akciová burza rostla o více než 40 procent.
"Čekáme, že za celý rok posílí index PX asi o 10 až 11 procent," tvrdí Keller. Podobný odhad má i Procházka. Ten předpokládá, že index PX by v letošním roce mohl vzrůst o 10 až 12 procent.
Hlavními tahouny by se přitom podle něj měly stát společnosti, které letos na burzu teprve vstoupí. Ředitel pražské burzy Petr Koblic očekává, že by letos mohlo na pražskou burzu přijít až pět nových titulů.
"Zraky investorů se rovněž budou upírat k akciím ČEZ a Erste Bank," dodává Procházka.
Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory mají akcie z makroekonomického hlediska ještě stále prostor k dalšímu posilování.
"Česká ekonomika sice zpomalí svůj růst, ale i tak bude v Evropě velmi nadprůměrná," uvedl. "Navíc vše nasvědčuje tomu, že období levného zadlužování jen tak neskončí," dodal Pikora.
S levným kapitálem budou mít podle něj podniky více prostoru k expanzi. Na druhou stranu se však Pikora domnívá, že tak vysoké tempo růstu českého akciového trhu, které bylo možné pozorovat v posledních šesti měsících, se dlouho neudrží.

Pražské burze se letos daří
Související