Pražská burza včera rostla potřetí v řadě a nový týden zahájila dalším rekordem.
Index PX stoupal i přes mírně negativní vývoj na zahraničních trzích a nakonec se zastavil na novém maximu 1694,4 bodu, když vyskočil o 0,34 procenta. "Dopoledne to chvíli vypadalo, že se trh propadne dokonce do záporného teritoria, postupně se ale vyšplhal nahoru," říká Tomáš Matuška ze společnosti BH Securities.
Burzu tlačily vzhůru především akcie petrochemického koncernu Unipetrol, které si připsaly k dobru takřka tři procenta a zakončily na ceně 245,3 koruny za kus. Titul tak navázal na páteční posílení, které bylo reakcí na komentáře vedoucích představitelů společnosti. Ti oznámili, že firma bude buď hledat potenciální akviziční cíle, nebo vyplatí dividendy. Hlavním motorem včerejšího růstu Unipetrolu byly ale stoupající ceny ropy. "Olejářským společnostem napříč Evropou pomáhá rozhodnutí OPEC snížit těžbu," říká Matuška.
Investoři nakupovali také akcie Komerční banky. Jejich cena vyrostla o dvě procenta až na 3272 korun. Podle analytiků pomohlo bankovnímu titulu především zvýšené nákupní doporučení firmy J.P. Morgan s cílovou cenou 4200 korun. Vladimír Vávra ze společnosti Patria Direct také soudí, že Komerční bance vyhovuje stávající tržní situace, kdy se burza dostává na historická maxima a počet titulů s dlouhodobým růstovým potenciálem se tudíž snižuje. Akcie Komerční banky se tak podle něj v současnosti těší obnovenému nákupnímu zájmu díky zajímavému dividendovému výnosu a relativnímu podhodnocení vůči ostatním bankovním titulům v regionu.
Rostoucím kurzem akcií se včera mohla pochlubit i energetická společnost ČEZ, která podle Matušky těžila především z kvalitní bilance západoevropských energetických společností. Cena za jednu akcii firmy se vyšplhala o osm desetin procenta mírně nad 940 korun.
Posilovala také realitní skupina Orco Property Group, jejíž akcie přidaly sedm desetin procenta na 3388 korun. Doporučení ke koupi akcií firmy zveřejnila společnost Atlantik finanční trhy, jejíž analytici stanovili cílovou cenu akcií na 3632 korun.
Orco loni nad očekávání zvýšilo hodnotu majetku, bude těžit z prodeje hotelové části a plánuje více investovat do realit ve střední a východní Evropě. Výraznější propad zaznamenala naopak mediální skupina CME, jejíž akcie přišly o více než jedno procento a propadly se na 1904 korun.
Podle Matušky lze v tomto týdnu očekávat na pražské burze proražení hranice 1700 bodů. "Když nepřijde nějaká výrazně negativní zpráva ze zahraničí, bude optimismus na burze přetrvávat a akcie budou nadále posilovat," tvrdí.

 

070206-22.jpg

Související