Češi si oblíbili obchodování přes internet

Češi čím dál raději obchodují s cennými papíry přes internet. Roman Koděra, který je vedoucím makléřem společnosti Patria Direct, jež se zaměřuje na obchodování s cennými papíry pro privátní klientelu, tvrdí, že za poslední tři roky rostl počet klientů jeho společnosti ročně o 50 procent.


HN: Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody on-line investování?
Největší výhodou jsou nízké poplatky, které jsou nižší než u klasického telefonického způsobu obchodování. To znamená, že na trhu můžete obchodovat i s relativně malou částkou. On-line obchodník vám tedy nabídne aplikaci, která nabízí nejen samotné obchodování, ale také přístup k vašemu portfoliu v reálném čase, kontrolu zůstatků a další doplňkové služby. Za nízký poplatek tak máte přístup k samoobslužnému systému, ale jste odkázáni na svůj vlastní úsudek, poradenský servis "osobního" makléře zde chybí. Volba on-line obchodníka je nejlepší pro aktivního investora, který chce své portfolio měnit v návaznosti na rychle se měnící tržní situaci.


HN: Kam byste doporučil investovat (v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu)?
Při pohledu na současné nízké úrokové sazby je zřejmé, že pro investování do cenných papírů je nyní vhodná doba. Radit investorům, kteří se rozhodli investovat krátkodobě, prostřednictvím novin, je při rychle se měnící situaci na kapitálových trzích téměř nemožné. Pro střednědobé a dlouhodobé investice bych doporučoval rozložit investice jak do rozvíjejících se trhů, tak do trhů západoevropských a amerických.
Velmi dobrou možnost investovat nám nabízejí okolní země - na polském trhu je velký zájem o bankovní tituly, rakouský trh nabízí akcie OMV, Immofinanz a další. V západní Evropě bych sledoval kosmetické společnosti a výrobce piva a lihovin, ale také pojišťovny. Na americkém trhu ocelářský sektor a těžařské společnosti.


HN: Podle jakých kritérií by se měl začínající investor rozhodovat při výběru obchodníka?
Za rozhodující kritérium bych určitě nepovažoval výši poplatků. Při výběru obchodníka je nutné si uvědomit, že si vybírám partnera, kterému svěřuji významnou část svých finančních prostředků, a proto bych sledoval jeho historii, případné propojení se silnou finanční skupinou a volil bych takového obchodníka, který nabízí jak on-line platformu, tak možnost konzultace s makléřem.
Rozhodně bych se vyvaroval obchodníků, kteří slibují nadprůměrné zhodnocení a kteří investory "bombardují" zaručenými tipy a ukazují jim, že "kdyby bývali koupili" v minulosti na základě jejich doporučení, mohli vydělat desítky procent.


HN: Jaká je podle vás minimální potřebná investice?
Výška investice by měla především zohledňovat finanční možnosti investora. Finanční prostředky by měly být investované s delším časovým horizontem. Investor by dle mého názoru neměl nakupovat akcie za méně než 10 000 korun.


HN: Jak se v posledních letech vyvíjí počet zájemců o on-line investování?
V posledních třech letech jsme v naší společnosti zaznamenali nárůst klientů mezi 40 až 50 procenty ročně. Věříme, že i v následujícím období bude zájem investorů narůstat.


HN: Je možné prostřednictvím tuzemských společností, které zprostředkují přímé obchodování, investovat i do vzdálených trhů?
Nemám informace, že by některý z obchodníků tyto trhy nabízel. Z důvodů vysokých transakčních nákladů a také nákladů na držbu cenných papírů je prozatím nabídka těchto služeb v nedohlednu. Investoři ale mohou investovat do těchto regionů formou depozitních certifikátů, které se obchodují jako obyčejné akcie na některých burzách v Londýně, Frankfurtu a v New Yorku. Další možností je obchodování s ETF (Exchange Traded Fund), které zahrnují i akcie jednotlivých regionů. ETF jejichž obsahem jsou indické, brazilské nebo čínské akcie se obchodují na americkém trhu. ETF na Rusko se dají koupit na německém trhu.


HN: Čemu dávají čeští investoři přednost, českým či světovým akciím, nebo kupříkladu komoditám?
Domácí investoři nadále favorizují český trh, a to především z důvodu posilující měny. Nicméně více než polovina aktivních klientů již své finanční prostředky investovala i na zahraniční trhy, komodity nevyjímaje.


HN: Je on-line investování bezpečné?
Obchodníci nabízející tyto služby využívají nejmodernějších technologií zabezpečení a při komunikaci s klienty využívají identifikační certifikáty a klíče, které zamezují zneužití.
Obezřetnost však musí být na obou stranách, a to jak na straně obchodníka, který se musí zajistit proti útoku počítačových pirátů, tak i na straně investorů, kteří musí ke správě svých dat a hesel přistupovat s maximální odpovědností.

Související