Pro on-line brokery jsou v poslední době typické dva trendy. Jednak je to rostoucí zájem investorů o samotnou službu a za druhé rozšiřování nabídky. Kupříkladu právě dnes začíná finanční společnost Patria Direct jako první on-line obchodník v Česku zprostředkovávat obchodování s ETC komoditními akciemi.
Hlavní výhodou ETC titulů je, že jsou zaměřeny na jednotlivé komodity či komoditní indexy. Investorům umožňují podílet se na vývoji komodity, aniž by museli uskutečňovat její fyzické dodání, tak jak je tomu na komoditní burze.

Zájem narůstá
Počet Čechů, kteří investují své peníze na kapitálových trzích prostřednictvím internetu, stále narůstá. "V minulém roce jsme získali asi tři a půl tisíce nových klientů, což znamená meziroční nárůst o více než sto procent," říká ředitel BrokerJet České spořitelny Libor Janoušek. "Ke konci roku 2005 využívalo aplikaci BrokerJet bezmála tři tisíce klientů. O rok později jich bylo již necelých 6500."
Nárůst počtu uživatelů hlásí také společnost Fio, která aplikaci e-Broker nabídla klientům jako jedna z prvních, a to již před deseti lety. "Počet klientů se v loňském roce dostal přes 8600, což je zhruba 40procentní nárůst oproti roku 2005. Jelikož většina našich klientů, asi 97 procent, obchoduje prostřednictvím aplikace e-Broker, můžeme říci, že počet uživatelů této aplikace roste stejným tempem," říká Jana Tatýrková, marketing manažer Fio burzovní společnosti.
O rostoucí popularitě on-line aplikacích svědčí také počet obchodních transakcí zrealizovaných přes internet. "Vloni klienti BrokerJet zrealizovali téměř 175 tisíc obchodů. O rok dříve to bylo jen necelých 62 tisíc transakcí," upřesňuje Libor Janoušek.
Hlavním důvodem rostoucí popularity aplikací e-Broker jsou jejich četné výhody.

Jaké jsou výhody
Největší výhodou elektronických aplikací je skutečnost, že umožňují přístup na kapitálové trhy v reálném čase. Investor může přímo na monitoru svého počítače sledovat aktuální vývoj na trzích a pohotově reagovat na zajímavé růsty či poklesy cen akcií.
Uživatelé on-line aplikací mají také přístup k širokému spektru informací - od analýz a reportů až k aktuálním zprávám o dění na kapitálových trzích.
Nákupy a prodeje přes elektronické on-line aplikace jsou také ve srovnání s jinými způsoby zadávání pokynů zatíženy mnohem nižšími poplatky. Klient navíc platí pouze za zrealizované příkazy, nikoli za samotné pokyny. Kupříkladu u uskutečněného nákupu akcií na americkém kapitálovém trhu se poplatek za obchod pohybuje mezi 7,5 až deseti dolary.
Klienti pak mohou platit ještě další poplatky za užívání aplikace - například okolo dvanácti dolarů měsíčně.
Jan Procházka ze společnosti Cyrrus ale upozorňuje i na rizika a nevýhody investování po síti. "Jde zejména o to, že je investor závislý jen sám na sobě, většina společností totiž výměnou za nízké poplatky hodí klienty do "investičních vod" a nechá je plavat.
Možné problémy přinášejí i počítačové programy, které "padají", a to většinou v těch tržně nejhorších momentech. O trvalé závislosti na internetovém připojení ani nemluvě," říká.
Důležitou otázkou je i zabezpečení on-line investování. Podle Jana Procházky dnes absolutní bezpečí neexistuje. "Známá je například kauza z USA, kdy došlo v několika případech ke zneužití cizích účtů napojených na on-line obchodníky. Na druhou stranu právě obchodníci investují nemalé prostředky k tomu, aby se co nejblíže absolutnímu zabezpečení přiblížili," tvrdí.

Kam investovat
S on-line aplikací se investorům otevírají kapitálové trhy po celém světě. Kterým dát přednost?
"Doby, kdy domácí akciový trh rostl ročně o 40 procent, jsou už pryč," říká Vlastimil Heřt, který působí jako nezávislý konzultant v oblasti financí. "Minulý rok posílil tuzemský akciový trh asi o 13 procent. To je v podstatě stejný výkon, jaký vykazují západoevropské trhy. Riziko kolísání kurzu je ale v tuzemsku daleko vyšší než v zahraničí. Proto bych svému klientovi doporučil investovat do domácího akciového trhu maximálně deset až patnáct procent celkového kapitálu."

Nejvýnosnější investice roku 2006 (v procentech):
České akcie - Orco 56,6
Světové burzy - Peruánské akcie 157,5
Korunové akc. fondy - Conseq Akciový 19,1
Komodity - Nikl 157,4

Související