Jste v časové tísni a potřebujete rychle poslat peníze do zahraničí. V rámci běžného bankovního převodu to zabere tři až čtyři dny. Navíc zaplatíte bance podle objemu posílaných peněz a cíle zhruba 200 až 2000 korun. Lze ale využít i služeb "peněžního kurýra", kde příjemce v cizině získá potřebnou hotovost jen do několika málo minut. Poplatky jsou ale několikanásobně vyšší.

Bankovní převod
Nejjednodušší cestou, jak dopravit peníze do zahraničí, je pochopitelně bankovní převod. Ten lze podat přímo na pobočce nebo pohodlně prostřednictvím služby přímého bankovnictví. Klient musí v každém případě jednoznačně identifikovat zahraniční banku příjemce a přesně uvést číslo účtu. Je-li to možné, nejlepší je udávat IBAN (mezinárodní bankovní číslo účtu), které všechny identifikační údaje v sobě obsahuje. Zdaleka ne každá banka je ale zapojena do systému IBAN.
"Poplatek za zahraniční platební převod se odvíjí nejen od objemu posílaných peněz, ale také podle místa určení - cílové země. Za platbu v rámci Evropské unie zaplatí klient 195 korun, platba do jiných zemích přijde na poplatek 0,9 procenta z posílané částky, minimálně 250 korun. Klient však nejvýše zaplatí 1500 korun," říká Romana Ondrůšková z tiskového oddělení Komerční banky.

Poplatek v unii je stejný
Poplatek za zahraniční platby do zemí Evropské unie se u většiny bank pohybuje okolo dvou set korun a není rozhodující objem posílaných peněz. Je-li platba mimo Evropskou unii, banky konstruují poplatek jako procentní náklad z posílané částky, kde minimum obvykle odpovídá poplatku za převod v rámci Evropské unie a maximum se pohybuje okolo dvou tisíc korun.
Podle směrnice Evropské unie 97/5 je nutné, aby peníze odeslané do zahraničí "dosedly" příjemci na účet nejpozději pátý pracovní den.
Obvyklá doba, se kterou mohou klienti u zahraničního platebního styku počítat, jsou tři až čtyři dny. "Jakmile platební příkaz klienta zpracujeme, záleží již především na zahraniční bance příjemce, za jak dlouho přesune peníze z korespondenční banky v cizině na cílový účet," říká Marcela Horová, specialistka na zahraniční platební styk v ČSOB.

Nejrychlejší způsob
Klienti, kteří nemohou čekat několik dní, až se zrealizuje bankovní převod a potřebují peníze dopravit do ciziny co nejdříve, mohou využít služby společnosti Western Union. Celý převod trvá jen několik málo minut a peníze lze posílat do více než 200 zemí po celém světě. Procedura je přitom velmi jednoduchá.
"Klient, který chce poslat peníze, musí navštívit některou z provozoven a na ní hotově složit peníze. Díky jednotné globální počítačové síti může příjemce vyzvednout hotovost kdekoliv na jiné pobočce ve světě během několika málo minut," říká Simona Krausová, ředitelka společnosti Intercash, jež je jednou ze smluvních partnerů Western Union.

Rychlost je drahá
Bezkonkurenční rychlost ale není zadarmo. Za tuto expresní službu klienti zaplatí poměrně vysoké poplatky. Například pokud klient posílá částku 1000 korun, poplatek činí 350 korun (což je minimální poplatek). U částky ve výši 10 000 korun je poplatek 850 korun, u 30 000 korun zaplatí klient již 1450 korun. Je ale třeba počítat s tím, že horní hranice poplatku není nikterak omezena.
Z České republiky mohou klienti přes síť Western Union posílat jen české koruny a americké dolary. V místě určení se vyplácí vždy místní měna nebo opět dolary či eura.
Při posílání hotovosti musí klient znát jen celé jméno příjemce a zemi, ve které si peníze hodlá vyzvednout.
Zájem o služby spojené se zasíláním peněz do zahraničí v Česku roste. Podle Simony Krausové lze očekávat, že tento trend bude pokračovat.


070126-26.jpg

 

Poplatky za posílání peněz do a ze zahraničí