Telefónica 02 nabízí drobným podnikatelům tarif za měsíční paušál již od necelých 50 korun. Mobilní operátor Vodafone zase například dokáže živnostníkům propojit SIM karty mobilních telefonů do jednotné sítě tak, že neplatí žádný měsíční poplatek a minuta hovoru vyjde na korunu. Malé firmy zkrátka patří mezi vyhledávanou klientelu telefonních operátorů. Trend je u všech stejný - ušít svým klientům balíčky služeb na míru tak, aby už nemuseli využívat služby konkurence.

Nabídka je nepřehledná
Nabídka nejrůznějších balíčků, kombinací hlasových a datových služeb včetně internetu je pro živnostníky, malé a střední podnikatele na trhu od telefonních operátorů tak rozsáhlá, že je velmi složité se v ní orientovat. Ještě složitější je nabídky porovnávat, protože výhodnost záleží na konkrétním podnikateli a jeho potřebách.
Nejrozsáhlejší možnosti podnikatelům nabízí bezesporu největší operátor Telefónica 02. "Všem zákazníkům jsme schopni ušít na míru komplexní služby v oblasti pevných a mobilních linek, datových přenosů a vysokorychlostního internetu," tvrdí jeho tiskový mluvčí Martin Žabka.
Tento operátor těží nejvíce z toho, že nabízí současně pevnou a mobilní telefonní síť. Ceny jednotlivých tarifů jsou velmi rozličné od počtu volných minut a dalších doplňků. Například tarif 02 Start bez volných minut začíná již na měsíčním paušálním poplatku ve výši 47,60 korun včetně DPH.
Druhý největší operátor T-Mobile se zase snaží nalákat živnostníky na zvýhodněné volání na pevné linky - nástavbový tarifní doplněk Pevná+. Pak za měsíční příplatek 58 korun platí klient po celý den jen 1,19 korun za minutu volání do pevné sítě.

Vše v jedné síti
Lákadlem druhého největšího operátora je i privátní síť. Umožní propojit všechny firemní telefony do jedné virtuální sítě, která se svým chováním podobá pobočkovým ústřednám. Této možnosti mohou využít podnikatelé, jež využívají minimálně pět SIM karet (například v rámci svých zaměstnanců). Výhodou jsou nízké poplatky za volání mezi sebou.
Na podnikatele se stále více zaměřuje také Vodafone. Mohou například využívat službu VPN firma, což je také propojení SIM karet do jednotné sítě. "Službu si mhou pořídit podnikatelé, kteří mají u nás minimálně dvě telefonní čísla. Minuta hovoru pak vyjde na korunu a měsíční paušál je nula," říká Jakub Hrabovský z této společnosti. "Pokud si ale podnikatel měsíční připlatí 200 korun, volání mezi partnerskými čísly je zdarma," dodává. Zajímavou možností volání je i služba VPN partner. Zde podnikatelé mohou bezplatně telefonovat až s pěti svými obchodními partnery bez ohledu na jejich příslušnost k tomu kterému operátorovi. Podnikatelé se ale nemusejí omezovat pouze na tři zmíněné operátory.
Služby mohou využívat také u alternativních operátorů. Mezi ně patří České Radiokomunikace, VOLNÝ (Czech On Line) a GTS Novera. "Pro živnostníky a malé firmy je kupříkladu určena jedna z našich novějších služeb VOLNÝ Business Komplet, která je kompletním balíčkem telefonních linek a internetového připojení," říká Michaela Hajná, tisková mluvčí VOLNÝ. "Podnikatelům nabízíme cenově efektivní komplexní telekomunikační řešení s až pěti telefonními stanicemi připojenými v jedné lokalitě. Zaměstnanci firmy volají mezi sebou zdarma a to i případě, že jednotlivé pobočky zákazníka jsou v různých městech," říká Jakub Bielecki z této společnosti.
Kombinaci hlasových a internetových služeb drobným podnikatelům nabízí také GTS Novera. "Jedná se o službu Novera komplet office, kterou máme v nabídce poměrně krátce," konstatuje Pavel Kaidl, tiskový mluvčí GTS Novera.

Volání na webu je zdarma
Do hry čím dál víc vstupuje telefonování přes internet. V Česku je zatím synonymem pro internetové volání Skype. K telefonování po internetu je třeba vedle počítače mít i sluchátka s mikrofonem a dostatečně rychlé připojení k internetu. Bezkonkureční je však cena. Pokud si lidé volají jen mezi počítači, je hovor zcela zadarmo.

Co nabízejí největší operátoři drobným podnikatelům