Veřejná podpora bude přát především high-tech projektům


Potřebujete jako podnikatelé získat veřejnou finanční podporu? Nabízí se hned několik možností, mezi ty hlavní patří prostředky ze státního rozpočtu nebo také z fondů Evropské unie. Rozhodnete-li se pro druhou variantu a svůj byznys budete chtít podpořit investiční pobídkou nebo dotací ze strukturálních fondů Evropské unie, pak vězte, že se v této oblasti chystají zásadní změny.

Šance pro menší firmy

Podstatnou změnou je, že připravená novela zákona o investičních pobídkách, která bude účinná od začátku druhého pololetí letošního roku, hodlá dát více prostoru hlavně středně velkým podnikům, které doposud stály víceméně v pozadí, a to především kvůli výši minimální investice 200 milionů korun.
"Nyní se ale tato částka zmenší a investiční pobídky se tak mohou zpřístupnit i menším firmám," vysvětluje Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Minimální investice pro kvalifikaci projektu klesne o celou polovinu na 100 milionů korun. Petr Hájek, manažer daňového a právního oddělení PricewaterhouseCoopers, ale upozorňuje, že je i tato částka poměrně vysoká a pro malé podniky prakticky nedosažitelná. "Nicméně systém investičních pobídek je zaměřen primárně na investice většího charakteru," připomíná.

Důraz na odbornost

Ze systému investičních pobídek je možné získat podporu na výrobu ve zpracovatelském průmyslu, projekty v oblasti strategických služeb a technologických center.
Novela zákona o investičních pobídkách se ale chystá veřejnou podporu zaměřit do technologicky náročnějších, takzvaných "high-tech" projektů, které do Česka přinesou know-how a vytvoří kvalifikovaná pracovní místa, především z řad vysokoškoláků. "Z investované částky bude muset 60 procent tvořit investice do strojů a technologií," uvádí Alžběta Honsová, tisková mluvčí společnosti CzechInvest.
Systém investičních pobídek je zaměřen především na rozvoj mimo hlavní město. Firmy, které budou chtít rozjet projekt mimo Prahu, by měly získat větší podporu.
Zatímco v současnosti bylo možné v jednotlivých regionech České republiky udělit veřejnou podporu ve výši pohybující se mezi 46 až 50 procenty z hodnoty uznatelných nákladů investice, od začátku roku 2007 je tato hranice snížena na 40 procent.

Možností jsou fondy

Možné je také čerpat z některých strukturálních fondů Evropské unie.
Na období 2007 až 2013 je vyčleněno asi 233 miliard korun, a to v oblasti podnikání a inovace, lidských zdrojů a zaměstnanosti a výzkumu a vývoje pro inovace.
Programy podpory budou spuštěny v několika fázích, první bude v březnu. Žádost o podporu bude od letoška možné podat pouze elektronickou formou.