Není toho málo, co hrozí světu zničením. Archeologické vykopávky ukazují, že před námi tu stejné problémy řešili jiní - a většinou špatně. Vědci přišli s novým datováním výbuchu sopky na ostrově Théra, který zničil minójskou kulturu. Přesný letopočet dávné katastrofy se zdá být nevýznamný. Jenže říká se, že kdo nezná historii, je odsouzen k opakování starých chyb.

Proč zanikly starověké civilizace?

V katastrofických thrillerech se civilizace dostává do existenčních problémů naráz. Doba ledová přichází málem ze dne na den, asteroidy, komety nebo mimozemšťané útočí jako blesk z čistého nebe, smrtící virus se s většinou lidstva vypořádá během několika desítek minut velkofilmu.

V reálném životě je to trochu jinak. Ruiny rozeseté po celém světě bezpečně dokazují, že tu před námi byly kultury, které pohříchu žádný filmový superhrdina na poslední chvíli nezachránil. Archeologové přitom často nejsou schopni určit jednoznačnou příčinu konce, jen se domnívají, že agonie většinou byla dlouhá. Někdy si možná účastníci zániku ani nevšimli, že v jejich době něco velkého končí.

"Nemusí to zrovna bouchnout, někdy to jen tak trochu zaknikne," řekl o civilizačních katastrofách britský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Thomas S. Eliot. Vše nasvědčuje tomu, že měl pravdu.

Pět různých kultur z následujících vyprávění potkalo pět různých konců. A přestože nás od těchto událostí dělí celá tisíciletí, často jsou až mrazivě aktuální.